Jednou z nejoblíbenějších aromatických rostlin je   tymián,   který, jak se zdá, roste ve všech typech podmínek. Mnoho začínajících zahradníků si však stěžuje, že tato rostlina ve skutečnosti umírá, pokud o ni není dobře postaráno. Pěstovat tuto rostlinu v květináči není tak jednoduché a stojí za to vědět například to, proč má tymián v květináči tendenci vysychat.

Tymián patří k    rostlinám , které nejlépe odolají slunci a horku na balkoně či terase   . Její pěstování ale není tak jednoduché, jak se zdá. Mnoho začínajících zahrádkářů volí tymián, protože věří, že může růst v jakýchkoli podmínkách, i když ve skutečnosti je to špatně přizpůsobená rostlina. Zde je několik tipů, jak zabránit vysychání rostliny tymiánu.

Tymián, když ho takto zalijete, uschne! Zahradnický trik, aby byla silná a krásně bujná

Tymián roste v oblastech Středomoří, kde   půda nezadržuje mnoho vlhkosti   . A to je jeden z problémů, s nimiž se rostlina po příchodu k nám domů potýká: používáme univerzální substrát, který zadržuje hodně vlhkosti a tymián umírá na přebytečnou vodu.   Substrát je lepší smíchat s pískem.   Přidáme jeden díl substrátu a druhý díl písku a promícháme. Poté umístíme brzlík, čímž vytvoříme správné podmínky pro jeho růst.

Sušený tymián: Možná proto, že ho moc zaléváte?

Hlavním důvodem, proč má tymián tendenci vysychat, je přebytečná voda, ať už proto, že jsme ho zalili příliš, nebo se voda nahromadila v půdě. Stejně jako mnoho středomořských rostlin vyžaduje tymián    hodně vody, ale zalévá se v intervalech   . Představte si, jaké je středomořské léto: dlouhé týdny bez jediné kapky vody, zato s mnoha bouřkami a spoustou dešťů (vody).

ČTI TAKÉ:     Upravené překapávané sušenky bez másla, lepší než ty původní. Pouze 30 kcal!

Ideální by bylo zalít   tymián jednou týdně velkým množstvím vody.  Ujistěte se, že sklenice dobře odtéká   : v nádobě nebo podšálku by se neměla hromadit voda.

Tymián: do jakého květináče jej zasadit a kam umístit, na slunce nebo do stínu?

Stejně jako ostatní středomořské rostliny má tymián dlouhé kořeny, které mu umožňují dostat se do podzemních oblastí, kde najde vodu, kterou potřebuje. Pokud    ji tedy vysazujeme do květináčů, měli bychom se vyvarovat malých květináčů :  jsou nutné  nádoby vysoké alespoň 30 centimetrů   . Mohou být osázeny jinými aromatickými rostlinami, jako je rozmarýn nebo santolinina.

 

Rostliny by měly být umístěny tam, kde budou přirozeně růst nejzdravěji. Tymián   potřebuje slunce a teplo   a nekvete (ani neumře), pokud je ve stínu. Když však dorazí k nám domů a přesadí se do nového květináče, doporučuje se ho nechat alespoň den ve stínu, aby se adaptoval.