Plíseň v domě? Stačí použít některé velmi aromatické rostliny, abyste se jich zbavili. Zde je, co to je a jak je nejlépe používat.

Rostliny proti plísním.

Plísně jsou rozhodně největším problémem každého, kdo žije ve vlhkém domě. Může mít různé příčiny, ale všechny mají společného jmenovatele: vlhkost a špatné větrání.

Problém s plísněmi

Mnoho lidí se alespoň jednou v životě muselo potýkat s problémy s plísněmi ve své domácnosti. Ať už na stěnách nebo ve skříních,   je to vážný problém, který může vést k onemocněním dýchacích cest   .

Aby se v domácnosti tvořily plísně, je důležité   zajistit dobré větrání   , rychle řešit úniky a infiltrace vody a zajistit dobré větrání nejvlhčích prostor, jako je koupelna a kuchyně.

Schimmel

Komerční odvlhčovače, ať už solné nebo elektrické, mohou pomoci snížit vlhkost a zabránit růstu plísní. Málokdo ale   ví, že existuje zcela přirozený a esteticky příjemný způsob,   jak zabránit tvorbě plísní v domácnosti.

Likvidujte plísně aromatickými rostlinami.

Zdá se to nemožné, ale i   v případě plísní může být příroda výborným spojencem v domácnosti   .   K jeho úplné likvidaci totiž stačí   mít doma nějaké konkrétní rostliny. První z nich je kapradina, která se vyznačuje tím, že je rostlinou, která oceňuje vlhkost. Právě tato vlastnost umožňuje jeho uskladnění ve vlhkém prostředí, aniž by se listy musely namočit. Ve skutečnosti rostlina   nezávisle absorbuje vlhkost přítomnou ve vzduchu, aby ji vyživovala   . Jen je musíte zalévat méně často. Pokud je problém s plísní v rohu stropu, kapradina umístěná na vysoké ploše s listy visícími dolů poskytuje skutečně malebný efekt.

Další užitečnou rostlinou pro tento účel je sukulent zvaný sansevieria. Rostlina s velkými, špičatými a pruhovanými listy,   optimálně absorbuje vlhkost a nevyžaduje přímé slunce   . Ideální pro spodní rohy.

Rostliny proti plísním.

Pokojová rostlina par excellence, orchidej, je také užitečná k potlačení vlhkosti přítomné v domě.   Rostlina tropického původu, milující vlhkost   a absorbující co nejvíce, aby se vyživila a bujně rostla. Jediným požadavkem pro tuto rostlinu je dobré světlo. Dávejte si proto pozor, kam je umístíte.

Poslední rostlinou na seznamu, ale neméně běžnou, je pothos. Často se „shazuje“ z květináčů jako sestupná rostlina, ale ve skutečnosti je to popínavá rostlina.   Je otužilý a vodomilný a  díky svým charakteristickým srdčitým listům nachází výbornou výživu ve vlhkém prostředí. Pothos lze pěstovat jak v půdě, tak ve sklenicích naplněných vodou, ale druhý způsob se rozhodně nedoporučuje, pokud je přítomna plíseň.

Jak se zbavit plísní na rostlinách?

Nyní, když víme, které rostliny jsou ideální pro boj s plísní, musíme vědět, jak a kam je umístit.   Rostliny směřující dolů   si jistě najdou skvělé místo ve vyšších místech, na policích nebo ve skříních. Místo toho lze rostliny, které rostou do výšky, zasadit přímo do země nebo na malé vyvýšené plochy. Často se má za to, že   konečným řešením problému je umístit různé druhy rostlin do jednoho prostředí   . Tyto velmi voňavé rostliny sice dokážou snížit pravděpodobnost tvorby plísní, ale 100% nevylučují výskyt plísně, a to ani při skupinovém vysazení.

Uspořádejte rostliny

Pokud vlhkost přesáhne 70 %, je situace dostatečně vážná, aby se rostliny zlepšily. V takových situacích   je nutné konzultovat odborníky z oboru,   kteří mohou problém nakonec vyřešit.

 

To samozřejmě nevylučuje možnost pěstování více rostlin v jedné místnosti z čistě estetických důvodů a jako malá pomoc proti plísním.