Čištění   domů může být nebezpečné, protože používané produkty mohou  kontaminovat   lidi a způsobit jim nevolnost. Podle Greenpeace se v evropských domácnostech nachází mezi    70 až 120 toxickými látkami    , které jsou zodpovědné za rozvoj všech typů onemocnění, jako jsou alergie, kožní onemocnění, dermatitida, lupénka nebo celková toxicita organismu. Řešení:    Čistěte přirozeně   .

Bělidla, odstraňovače vodního kamene, mycí a dezinfekční prostředky patří mezi potenciálně nebezpečné čisticí prostředky, které se běžně vyskytují v domácnostech.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí uvádí, že fosfor, dusík, čpavek a chemikálie známé jako „těkavé organické sloučeniny“ (VOC) představují největší   environmentální   rizika v čisticích prostředcích pro domácnost   .

Nacházejí se v mnoha produktech, které doma používáme: prostředky na mytí nádobí obsahují    30 až 40 % fosforu   ; Odmašťovače obsahují čpavek; VOC se nacházejí v produktech používaných k bělení oděvů, odstraňování mastnoty z nádobí a koupelnových dezinfekčních prostředcích. Dusík je obsažen v prostředcích na čištění podlah.

Jak vyrobit ekologický domácí čistič s octem a citronem

S tímto   domácím čističem octa a citronu   máte k dispozici  přírodní  a velmi účinný víceúčelový dezinfekční a čisticí prostředek. Navíc je levnější než jakýkoli jiný čistič, který si můžete koupit. Není toxický pro vás ani pro životní prostředí.

Ingredience

 • Citrony (v závislosti na velikosti použité sklenice)
 • Bílý vinný ocet
 • prázdnou sklenici
 • vodopád

Metoda

Nejprve nakrájejte citrony a naplňte sklenici. Naplňte až po okraj bílým octem a pevně uzavřete. Počkejte několik hodin, poté naplňte polovinu rozprašovače směsí a do druhé poloviny přidejte vodu a promíchejte. Čistič je připraven k použití.

Bílý  ocet     rozpouští špínu, mýdlovou špínu a zbytky minerálů, odstraňuje mastnotu, pohlcuje pachy a používá se jako aviváž.

Citron   působí    antioxidačně, odmašťuje, dezinfekčně a má osvěžující vůni. Používá se také k boji proti parazitům (mravenci, blechy…).

Zde jsou další účinné čisticí prostředky, které si můžete připravit s octem, citronem a…

Podle zprávy For Rent je ocet už desítky let klasickým čisticím prostředkem. Kyselost bílého octa   pomáhá zabíjet choroboplodné zárodky a je   výborným odmašťovadlem     Citron   je silný    dezinfekční prostředek   , který   lze používat doma. Nejprve musíte vytáhnout šťávu.

 

 • Po smíchání s citronovou šťávou a jedlou sodou vytvoří silný čistič. Pasta se nanáší na   obklady, toalety, vodovodní baterie, mastné povrchy   (tuhým štětcem),   zrcadla a okna   vlhkým hadříkem (vlhký hadřík střídáme se suchými novinami).
 • Bavlněný hadřík navlhčený ve směsi vody, octa, citronu a oleje udrží nábytek    lesklý a bez prachu   . Přírodní vosk je vhodný i na leštění dřevěných podlah a nábytku a lněný olej na keramické podlahy.
 • Ocet je také neuvěřitelným spojencem při čištění    mosazného, ​​měděného  a kovového nádobí   : použijte k jeho lesku směs soli, octa a mouky. Používá se jednoduše navlhčením čistého hadříku. Nerezové povrchy jednoduše očistěte octem a jedlou sodou.
 • Další použití octa: Smíchejte teplou vodu s octem a otřete vlhkým hadříkem, abyste odstranili  vápenaté usazeniny na sprchových hlavicích, varných konvicích, sklenicích, dřezech nebo kovových odkapích.
 • K   čištění kohoutků   doporučujeme vymačkat citron a šťávu přecedit přes jemné sítko, abyste odstranili zbytky dužiny nebo semínek. Poté musíte šťávou namočit bavlněnou látku a protáhnout ji kohoutky. Nechte asi 10 minut odležet a poté šťávu odstraňte teplou vodou nebo vlhkým hadříkem. Pokud je voda velmi tvrdá, přidejte trochu octa pro lepší čištění. Můžete také    potřít citrón přímo na  kohoutky, pokud potřebují velmi hluboké čištění.
 • Dobrým tipem je čistit    dřevěný nábytek   citronem. K tomu smíchejte lžíci citronové šťávy s minerálním olejem v rozprašovači a naneste na dřevěný nábytek měkkým hadříkem.
 • Kombinace   citronu a jedlé sody    je skvělá na zesvětlení   oblečení, které zežloutlo.   Existuje mnoho způsobů, jak je zkombinovat: po vyprání v pračce přidejte k oblečení polovinu citronu v ponožce, ponořte prádlo určené k bělení do nádoby s vodou, neutrálním mýdlem, trochou soli a šťávou ze dvou citronů nebo dokonce přidejte dvě lžíce jedlé sody do vody na ruční praní bílého prádla.