Jak odstranit vzlínající vlhkost vlastníma rukama: objevte jednoduchou a ekonomickou metodu

Vzlínající vlhkost  je častým problémem v domech, zejména starších domech nebo těch  s nedostatečně vodotěsnými základy  . Dochází k němu, když voda přítomná v půdě proniká kapilárami do stěn a způsobuje strukturální poškození a vnitřní zdravotní problémy.  Existuje však  několik účinných řešení, jak opravit stěny zasažené vzlínající vlhkostí, aniž byste museli utrácet jmění. V tomto článku prozkoumáme některé ekonomické a praktické způsoby řešení tohoto problému.

Jak odstranit vzlínající vlhkost vlastníma rukama: objevte jednoduchou a ekonomickou metodu

Příčiny a příznaky

Než se ponoříme do řešení, je důležité pochopit příčiny a příznaky, které tento problém způsobují. Mezi hlavní příčiny patří:

  1. Nedostatek nebo nesprávná údržba vodotěsných bariér  : Vodotěsné bariéry kolem základů se mohou časem zhoršit nebo nemusí být správně nainstalovány, což umožní vodě stoupat stěnami.
  2. Podlahy v kontaktu se zemí  : Obzvláště náchylné k tomuto problému jsou domy s podlahami v přímém kontaktu se zemí.
  3. Neadekvátní drenážní systém  : Nedostatečný drenážní systém kolem domu může způsobit hromadění vody kolem základů, což přispívá ke vzlínající vlhkosti.

Mezi běžné příznaky vzlínající vlhkosti patří skvrny od vody na stěnách, plísně, nepříjemný zápach a v extrémních případech i poškození konstrukce.

Ekonomické řešení proti vzlínající vlhkosti

  1. Dostatečné větrání  : Dobré větrání může pomoci snížit vlhkost ve vašem domě. Zajistěte dobré větrání místností instalací otvorů, jako jsou okna a větrací otvory.
  2. Vodoodpudivá barva  : Vodoodpudivé barvy mohou být ekonomickou možností ke zmírnění tohoto problému.  Tyto barvy vytvářejí bariéru mezi stěnou a vlhkostí  a zabraňují průchodu vody.
  3. Použití vodotěsných dlaždic nebo panelů  : Pokud je vzlínající vlhkost trvalým problémem,  zvažte instalaci vodotěsných dlaždic nebo panelů na stěny  . Tyto materiály jsou odolné proti vlhkosti a mohou pomoci zabránit budoucímu poškození.
  4. Chemické bariéry  :  Chemické bariéry, jako jsou: B. Silikátové injekce,  lze použít k vytvoření bariéry proti vzlínající vlhkosti. Tato metoda zahrnuje  vstřikování chemikálií  do zdí, které blokují průchod vody.
  1. Drenážní systémy  : Pokud je problém způsoben nedostatečným odvodňovacím systémem kolem vašeho domu,  investice do zlepšení odvodňovacího systému může  být efektivním dlouhodobým řešením.  To může zahrnovat čištění okapů  ,  instalaci dalších drenážních trubek nebo obdělávání půdy kolem vašeho domu,  abyste zlepšili odtok vody.
  2. Restaurování svépomocí  : Na trhu jsou k dispozici také sady pro svépomocné práce, které vám umožní opravit stěny po takových problémech, aniž byste se museli uchýlit k drahým profesionálům. Tyto sady obvykle obsahují vše potřebné k ošetření postižených stěn (  Aguaplast Operlite  sanační tmel proti vlhkosti a ledku).

Závěry

Vzlínající vlhkost může být pro domácnosti nepříjemným a škodlivým problémem, ale existuje několik účinných a praktických řešení, jak se s tím vypořádat. Investice do vylepšení  , jako je vodotěsný nátěr  , chemické  bariéry  nebo drenážní systémy, mohou pomoci vyřešit problém a ochránit strukturální integritu vašeho domova.  Je však důležité pečlivě zvážit své možnosti a případně se poradit s odborníkem, který určí nejlepší řešení pro vaši situaci. S trochou plánování a úsilí je možné opravit stěny zasažené vzlínající vlhkostí, aniž byste museli utratit majlant.