Rostlina misera (Tradescantia spathacea), nazývaná také „chlebovník“ nebo „bylina misera“,    je vytrvalá rostlina pocházející z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky.    Je    ceněn nejen pro svou krásu, ale také pro své vlastnosti čištění vzduchu a možné léčebné využití.    Toto jsou některé z jeho hlavních vlastností:

 1. Čištění vzduchu    : Závod Misera je známý svou schopností absorbovat a filtrovat znečišťující látky přítomné v domácím vzduchu, jako je formaldehyd, benzen a další těkavé organické sloučeniny, a tím napomáhat ke zlepšení kvality vzduchu v interiéru.
 2. Rusticita a přizpůsobivost    : Je to odolná a snadno pěstovatelná rostlina, která se dokáže přizpůsobit široké škále podmínek prostředí, včetně přímého slunečního záření, částečného stínu a plného stínu. Díky této odolnosti je oblíbenou volbou pro začínající milovníky rostlin.
 3. Okrasné vlastnosti    : Misera je ceněna pro své nápadné a dekorativní listy, které mají atraktivní tmavě zelenou barvu s fialovými pruhy na spodní straně. Díky tomu je ideální volbou pro dekoraci interiéru.
 4. Možné léčebné využití    : V některých tradičních kulturách se části rostliny misera používaly k léčebným účelům, například k léčbě podráždění kůže nebo jako lék na nachlazení. Před použitím jakékoli rostliny k léčebným účelům je však důležité poradit se s odborníkem.
 5. Snadné množení    : Misera lze snadno množit listovými nebo stonkovými řízky, což z ní činí ideální rostlinu pro sdílení s přáteli a rodinou nebo pro pěstování nových rostlin ze stávajících exemplářů.

Rostlina misera je ceněna nejen pro svou dekorativní krásu, ale také pro své vlastnosti pro čištění vzduchu, odolnost a přizpůsobivost a také pro své potenciální léčebné využití. Jedná se o všestrannou a snadno pěstovatelnou rostlinu, která může poskytnout mnoho výhod jak pro domácí prostředí, tak pro vaše zdraví.

Rostlina bídy: její vlastnosti

 1. Přizpůsobivost klimatu    : Rostlina Misera může být pěstována uvnitř i venku, pokud klima nikdy neklesne pod nulu stupňů Celsia. Hodí se především do jižních přímořských oblastí, kde teploty zůstávají mírné po celý rok.
 2. Dostupnost po celý rok    : Tuto pokojovou rostlinu lze zakoupit po celý rok, takže ji můžete kdykoli umístit do svého domova.
 3. Ideální doba výsadby    : Pokud chcete Misera vysadit venku, v oblastech s mírným klimatem, je vhodné tak učinit brzy na jaře, kdy noční teploty dosahují 10 stupňů Celsia.
 4. Ideální umístění    : Je důležité dobře vybrat umístění rostliny Misera, a to jak uvnitř, tak venku. V subtropickém podnebí ji lze zasadit přímo do země, zatímco v zimě ji lze pěstovat uvnitř. Je důležité vyhnout se častým změnám umístění, protože to může rostlinu stresovat.
 5. Velikost rostliny    : Misera roste bujně a může být poměrně velká. Je proto vhodné použít dostatečně velký květináč a zajistit dostatek zeminy pro růst kořenů.

Jak pěstovat Misery Grass

 1. Výběr půdy a květináče    – Ujistěte se, že používáte univerzální půdu s dobrou drenáží. Pro zlepšení odvodnění můžete půdu smíchat s hlínou, pemzou nebo pískem. Vyberte si také dostatečně velký květináč, aby rostlina mohla volně růst a vyvíjet se.
 2. Světlo a umístění    : Arašídové trávě se daří na světlých místech, ale vyhněte se přímému slunečnímu záření během nejteplejších hodin dne, zejména v létě. Umístěte rostlinu na místo, kde bude většinu dne dostávat nepřímé sluneční světlo.
 3. Zalévání    : Arašídová tráva je odolná vůči přebytečné vodě, ale je důležité zabránit přílišnému vysychání půdy. Rostlinu zalévejte pouze tehdy, když je půda mírně suchá. Dávejte pozor, aby voda v podšálku nestála, jinak by kořeny mohly zahnívat.
 4. Hnojivo    : Během vegetačního období, které se obecně kryje s nejteplejšími měsíci roku, přihnojujte rostlinu každých 15 až 20 dní speciálním hnojivem pro zelené rostliny. To pomáhá udržovat rostlinu silnou a zdravou.
 5. Teplota    : Misery trávě se daří v mírných teplotních podmínkách. V mrazivých obdobích jej chraňte a v případě potřeby jej přeneste dovnitř. Pokud žijete v oblasti, kde je mírné klima po celý rok, můžete je pěstovat venku, ale chránit je před příliš nízkými teplotami.

Pokud se budete držet těchto jednoduchých tipů, budete moci úspěšně pěstovat arašídovou trávu a užívat si krásu jejích dekorativních listů po dlouhou dobu.

Kolik druhů Tradescantia existuje?

Existuje mnoho druhů této rostliny a všechny mají různé barvy. Existuje například    Tradescantia Sweetness    , která je velmi kompaktní a má velmi úzká internodia.

Dalším podobným modelem je    Nanouk    .

Existuje také    Purple Heart Tradescantia    , která produkuje malé růžové květy.

Nejprodávanější ze všech je    Zebrina    .

Settacea Purpurea    má navíc krásné barvy, růžovou a fuchsiovou.

Vyskytuje se zde také    Tradescantia Spathacea    .

Nesmíme zapomenout na    fluminensis    , který je bílý a zelený.

Existují    Quadricolor    a    Multiflora    , které na rozdíl od ostatních vytvářejí mnoho květů.