Pro většinu lidí je vůně barvy nepříjemná a dráždivá. Někteří lidé dokonce pociťují příznaky alergie kvůli těkavým organickým sloučeninám, které obsahují. Abych se zbavil tohoto nepříjemného zápachu po renovaci, použil jsem osvěžovač vzduchu, který přerušil vůni barvy, ale ne na dlouho. Navíc mě z takového mixu vůní bolela hlava a bylo mi na zvracení. Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet jiné alternativní techniky, které pomohly vyhnout se nepohodlí a bolestem hlavy způsobeným vdechováním vůně barvy.

Nejlepší je vybrat barvu, která má ve svém složení málo nebo žádné těkavé organické sloučeniny (VOC). Můžete si vybrat barvy s přírodním složením – jsou méně toxické. Akrylátové jsou o něco dražší, ale mají mírný zápach. Pokud je však váš rozpočet omezený, měli byste použít následující tipy.

1. Do barvy přidejte cukr

Nejčastější chybou, kterou většina lidí dělá, je otevření barvy a okamžité použití. Aby zápach nezpůsobil závratě, nevolnost nebo dušení, doporučuje se míchat dřevěnou tyčí, dokud nebude hladká a dokud hrudky nezmizí. Během tohoto procesu přidejte 2 lžičky vanilky nebo cukru na každý litr barvy. Cukr snižuje zápach.

2. Použijte jedlou sodu

Tento produkt se používá v mnoha domácích projektech. Chcete-li neutralizovat zápach čerstvé barvy, nasypte jedlou sodu po místnosti, na nábytek a koberce a po hodině vysajte.

3. Voda „požírá“ vůni barvy

Říká se, že deset litrů vody v několika vědrech „pohltí“ vůni čerstvě vymalované místnosti. Chcete-li to provést, umístěte na jednu nebo dvě noci do středu a do rohů místnosti kbelíky s vodou.

4. Citrusové aroma

Do několika misek nalijte převařenou vodu, přidejte nakrájený citron a čtvrt šálku soli. Nádoby rozmístěte po místnosti a nechte přes noc. Druhý den ráno obsah nádob určitě vyhoďte.

5. Použijte mléko

Budete potřebovat 2-3 litry mléka. Vše závisí na místnosti. Musíte ohřát mléko na sporáku, dokud se nezahřeje. Poté rozdělte do tří misek a umístěte do nově vymalované místnosti. Jeho složky po aktivaci potlačí pach barvy.


Pro většinu lidí je vůně barvy nepříjemná a dráždivá. Někteří lidé dokonce pociťují příznaky alergie kvůli těkavým organickým sloučeninám, které obsahují.-3

6. Neutralizujte octem

Ocet díky svému kyselému složení odstraňuje skvrny, dezinfikuje, čistí a také hasí nepříjemné pachy. Ale je tu jedna věc: trvá několik dní, než ocet odstraní silný zápach čerstvé barvy.

Trik je nalít bílý ocet (buď čistý nebo zředěný vodou) do několika nádob se širokým hrdlem a umístit je na malované místo s otevřenými okny. Vyměňte ocet, dokud zápach nezmizí.

7. Zkuste diatomit

Jiný název je bílý prášek nebo křemelina. Slouží k pohlcování pachů a vlhkosti díky složení oxidu křemičitého. Lze jej objednat v internetovém obchodě, poté nalít do kávových plechovek nebo jednorázových talířů a umístit do vymalované místnosti.

8. Použijte luk

Nejlépe bílá nebo žlutá cibule, nakrájená na polovinu a umístěná na koncích místnosti, neutralizuje zápach.

9. Používejte oleje a kadidla

Mohou být použity dodatečně. Přidejte mátový, šalvějový, eukalyptový nebo levandulový olej do difuzéru a umístěte jej do vymalované místnosti. Intenzivní aroma olejů pomůže zbavit se zápachu barvy.


Pro většinu lidí je vůně barvy nepříjemná a dráždivá. Někteří lidé dokonce pociťují příznaky alergie kvůli těkavým organickým sloučeninám, které obsahují.-4

Opatření proti zápachu barvy

1. Noste roušku, zvláště pokud trpíte alergiemi. V případě potřeby si najměte malíře, který malbu udělá za vás.
2. Zapněte ventilátor a otevřete okna, aby mohl cirkulovat vzduch a odvádět pachy, zatímco barva schne.
3. Při malování držte děti a domácí zvířata mimo dosah, aby se nemohly nadýchat výparů.
4. Před nanesením druhého nátěru jej nechte zaschnout, abyste zabránili vlhkosti v zachycování odpařování a uvolňování toxických plynů. Jeho vdechnutí je jednou z častých příčin otrav doma.
5. Malujte na podzim, když je mokro a zima.