Jakmile teplota klesne pod nulu, hrozí uklouznutí na zledovatělých cestách. Brzy jsem posypal okolí domu různými látkami, které mají rozpouštět led a chránit povrch před opětovným zamrznutím. Nejčastěji jsem samozřejmě používal kuchyňskou sůl, ale jak se ukázalo, nebyla to příliš dobrá volba.

Jakmile teplota klesne pod nulu, hrozí uklouznutí na zledovatělých cestách.

Led posypaný krystaly soli začne tát během mrknutí oka. Voda smíchaná s chloridem sodným může být bohužel škodlivá, zejména rostlinám, které po obdržení i sebemenší dávky hynou. Půda kontaminovaná solí se stává neplodnou a nevhodnou pro pěstování. Sůl má silný vliv i na naše boty a kola aut. Mělo by být použito jako poslední možnost. Níže jsem připravil seznam alternativ, které si stejně dobře poradí s ledovými nánosy a jsou zcela neškodné pro životní prostředí.

Začněme chemickými rozpouštěči ledu. Ačkoli název zní poněkud nebezpečně a nepřirozeně, většina produktů zakoupených v obchodech se skládá z chloridu vápenatého nebo hořečnatého a dalších složek, které jsou zcela biologicky odbouratelné. To znamená, že jakmile se dostanou do kontaktu se zemí nebo rostlinami, nezpůsobí žádné škody a lze je použít bez obav z poškození flóry v blízkosti chodníku. Produkt je dostupný ve formě vloček nebo granulí a prodává se ve velkých nádobách o hmotnosti několika kilogramů.

Jakmile teplota klesne pod nulu, hrozí uklouznutí na zledovatělé cestě.-3

Další alternativou soli je písek a štěrk . Nejlepší je smíchat oba přírodní materiály, protože poskytují dobrou přilnavost při aplikaci, takže klouzání je téměř nemožné. Písek i štěrk jsou přírodní produkty, které rostlinám neškodí a po zimě je lze z chodníků snadno odstranit. Kromě tradičního písku mnoho lidí používá keramzit nebo mikrogres . Jsou o něco silnější než běžný písek, takže nevyžadují další štěrk pro zvýšení trakce na asfaltu.

Ekologický prostředek na chodníky

Pokud existuje ekologičtější způsob. K tomu budete potřebovat popel z krbu. Dá se to rozházet po chodníku kolem domu. Rozpustí led, zajistí dostatečnou trakci a na jaře, když začne tát sníh, se stane výbornou živinou pro rostliny. Největší nevýhodou použití popela je, že se snadno lepí na boty.

Jakákoli z výše uvedených možností bude lepší než žíravá posypová sůl, která kromě tání ledu na chodníku způsobí další škody. Mnohem lepší je investovat do ekologických činidel, jako je písek, štěrk nebo popel, které budou stejně účinné a bezpečné jak pro lidi, tak pro životní prostředí.