Brzy na jaře začínáme připravovat sazenice některých druhů zeleniny. Aby mladé sazenice rostly zdravě, je třeba jim zajistit vhodné podmínky, jako je teplota, vlhkost a osvětlení. Jsou ale situace, kdy zasetá semena nevyklíčí ani přes ideální podmínky pro růst a vývoj. Jaké jsou důvody tohoto stavu věcí?

Důvodů je několik. Některá semena mají tvrdou skořápku, která ztěžuje klíčení. Klíčivost ovlivňují i ​​podmínky, ve kterých byla semena skladována. Je důležité zajistit jim správnou teplotu a vlhkost.

Kromě toho má velký význam substrát pro setí. Semena nebudou klíčit, pokud je půda příliš zhutněná a mokrá. Vhodné prostředí pro produkci sadby by mělo být dobře odvodněné, středně vlhké a bohaté na živiny. Důležitá je také hloubka setí. Semena by neměla být umístěna příliš hluboko v půdě – čím hlouběji jsou, tím pomaleji porostou. Menší semena vyséváme spíše mělce, větší semena mají větší schopnost prorazit půdu.

Co mám udělat, aby semínka vyklíčila?

Chcete-li si užít rychlé klíčení semen, jednoduše si připravte domácí aktivátor růstu. K tomu přidejte 3-4 kapky jódu a špetku mleté ​​červené papriky do půl litru horké vody. Ingredience důkladně promíchejte, nechte směs vychladnout a poté půdu se semínky zalijte. Poté musí být hrnec se semeny pokryt filmem. Tato směs stimuluje proces klíčení semen, díky čemuž rychle vyklíčí (za 3-4 dny).

Tento domácí roztok jódu a mletého pepře lze také použít k zalévání půdy před výsadbou sazenic do země, aby se stimuloval jejich růst.

Pokud máte ještě prošlá semínka, připravte si domácí aktivátor se slabší koncentrací (1 kapka jódu a špetka pepře). Před výsevem do něj semena namočte a během chvilky vyklíčí.

Tento aktivátor růstu rostlin opravdu funguje. 👍 Zkuste to! Určitě dejte like, pokud se vám článek líbil. 💗