Růže jsou jednou z nejoblíbenějších květin, které se dávají jako dárky při různých příležitostech. Jejich životnost ve váze je bohužel krátká. Co můžete udělat pro to, aby růže vydržely déle ve vodě?

Ukazuje se, že stačí vložit růže do vroucí vody, aby vydržely déle a potěšily svým vzhledem. Tento trik mi navrhla žena z květinářství.

Růže vydrží ve vodě asi 7 dní. Aby růže vydržely déle ve vodě, je nejlepší koupit kytici s nedostatečně vyvinutými poupaty. I když vše závisí na odrůdě, zdravotním stavu květu a mnoha dalších faktorech, které lze ovlivnit.

Domácí způsoby, jak udržet růže déle čerstvé

  • Zastřihování špiček výhonků růží
    Než dám květiny do vázy, zastřihnu konce na široký úhel. Nejlepší je to udělat ostrým nožem, protože nůžky mohou poškodit vodivou tkáň a zabránit absorpci vody. Konce výhonků růží se vyplatí každý den zastřihávat, aby nedocházelo k tvorbě zátek způsobených hnilobnými bakteriemi. Je také důležité odstranit listy, které jsou ponořené ve vodě, protože kontaminují vodu.

  • Vyhněte se změnám teploty

Růže jsou květiny, které nemají rády náhlé a prudké změny teplot. Květiny vydrží ve vodě déle, pokud jsou v zimě pevně zabalené a ponechány v balení cca 2 hodiny po zakoupení.

  • Umístěte pouze do studené vody

Květiny vydrží ve váze déle, pokud ji naplníte studenou vodou. Před tím pečlivě vyčistím nádobu od plaku, protože přispívá k hnilobě květin. A pak jsem vázu s růžemi dal do chladné místnosti. Květiny také ponořím na den do lázně se studenou vodou.

  • Najděte vhodnou lokalitu

Růže zůstanou déle čerstvé ve vodě, pokud je umístíte dál od ovoce a odkvetlých květin. Uvolňují sladce vonící plyn zvaný etylen. Na růže působí negativně, protože urychluje jejich vadnutí.

  • Každodenní výměna vody ve váze

Voda ve váze by se měla měnit každý den Po každé výměně byste měli vázu také důkladně umýt. V situacích, kdy není možné měnit vodu denně, můžete zachovat životnost vašich růží a zabránit růstu bakterií přidáním bělidla do vázy s vodou. Nezapomeňte jej používat v malém množství – částečný uzávěr na 1 litr vody.

Růže jsou jednou z nejoblíbenějších květin, které se dávají jako dárky při různých příležitostech. Jejich životnost ve váze je bohužel krátká. Co dělat, aby růže vydržely déle ve vodě?-3

Do vázy s růžemi přidávám i trochu kyseliny citronové. Vydrží tak déle a navíc to zabrání množení hnilobných bakterií.

  • Přidejte cukr

Dalším osvědčeným způsobem, jak prodloužit životnost růží, je přidat cukr do vody s květy. Rostliny jej zahrnují do metabolismu květů, listů a výhonků. Díky přidání cukru si růže zachovávají svou přirozenou barvu a buňky jejich okvětních lístků mají schopnost absorbovat vodu a udržovat turgor. Do 1 litru vody obvykle přidám 1 lžičku cukru a důkladně promíchám.

Jak oživit zvadlé růže?

Zvadlé růže lze oživit trikem, který se velmi často používá v květinářstvích. Špičky výhonků je třeba oříznout ostrým nožem na zkosení a ponořit na 10 sekund do vroucí vody.
Dočasné ponoření květních výhonků do vroucí vody odstraní vzduchové bubliny z jejich vodivých svazků. V této situaci se kanály odblokují a růže absorbují vodu. Po této úpravě je důležité umístit je do vázy s teplou vodou.