Suchý vzduch, který je důsledkem přehřívání a nedostatku dostatečného denního světla, vede ke zpomalení procesu fotosyntézy, a to negativně ovlivňuje životaschopnost a růst pokojových rostlin. To je důvod, proč používám peroxid vodíku během chladnějších měsíců.

Peroxid vodíku je hlavní složkou dešťové vody, kterou rostliny milují. Každý zahradník si pravděpodobně všiml, že po dešti se rostliny na zahradě začínají cítit lépe, rostou a kvést.

Jak používat peroxid vodíku na vaše květiny?

  • Přidejte 2 polévkové lžíce 3% roztoku peroxidu vodíku do 1 litru vody při pokojové teplotě.
  • Výsledný roztok nalijte do rozprašovače a denně stříkejte pokojové rostliny.

Už za pár týdnů se budete moci těšit z krásných, svěžích rostlin.

Peroxid vodíku lze použít nejen k postřiku, ale také k zalévání. Ale na rozdíl od předchozí metody lze zalévání roztokem peroxidu vodíku použít pouze jednou týdně, aby byly kořeny rostlin chráněny před vysycháním.

Peroxid pomáhá dezinfikovat půdu a ničí v ní bakterie. Kromě toho pomáhá stimulovat růst kořenů a chrání před hnilobou. Namáčení semen v roztoku z peroxidu vodíku a vody může mít pozitivní vliv na růst:

  • okysličená voda pomáhá aktivovat sazenice
  • oživuje umírající rostliny
  • bojuje proti hmyzu a dalším škůdcům

Pokud jsou pokojové rostliny napadeny škůdci, jako jsou roztoči, měkkýši nebo mšice, můžete si připravit roztok skládající se z 30 ml peroxidu vodíku, 250 ml vody a 40 kapek jódu. Tento recept je skvělá první pomoc!

Pokud používáte peroxid vodíku, mějte na paměti, že rostliny nepotřebují další hnojivo, protože tento roztok obsahuje dostatek minerálů.

Připravte si toto jednoduché přírodní hnojivo, které podpoří bujný růst a kvetení pokojových rostlin. Tento roztok má také protiplísňové a antibakteriální účinky a podporuje lepší zotavení rostlin po onemocnění nebo řezu.

Složení:
5 kapek Lugolova roztoku s glycerinem
1 litr vody
Příprava:
Do 1 litru vody přidejte 5 kapek Lugolova roztoku s glycerinem. Výsledný roztok se používá ke krmení a aplikuje se na kořeny rostlin. Výsledný roztok lze také nastříkat na listy rostlin. Tímto roztokem hnojím své orchideje a vždy kvetou.

Při zakořeňování vždy nalijte 50 ml roztoku do vlhké půdy kolem rostliny. Pokud jsou rostliny po nemoci slabé, přihnojujte je tímto hnojivem jednou za 2 týdny. Pokud jsou zdravé, stačí je přihnojit jednou za 4 týdny.

Účinek tohoto hnojiva bude trvat dlouho a rostliny budou znatelně krásnější a zdravější. Hodně štěstí!