Pokud chcete, aby váš domov zdobila rozložitá rostlina exotického druhu, chamedorea je to, co potřebujete. Jak se starat o palmu, abyste si užili její krásu? Zjistěte si potřebné informace o jeho péči, rozmnožování a pěstování.

Palma korálová (Chamaedorea elegans) je druh z čeledi Arecaceae. Pochází z teplých oblastí Latinské Ameriky (hlavně Guatemala a střední Mexiko). V našich klimatických podmínkách ji lze pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu. Hamedorea není mrazuvzdorná. Mladé exempláře chamedory lze zakoupit v každém velkém domácím a zahradním obchodě. Často se stává, že rostliny tohoto druhu prodávané v obchodech jsou ve skutečnosti několik exemplářů zasazených společně pro lepší vizuální efekt.

Jak vypadá chamedorea?

Hamedorea je rostlina, která přitahuje pozornost svým exotickým vzhledem. Oproti jiným domácím druhům je i poměrně velký. Ve svém přirozeném prostředí může tento druh dosáhnout výšky až 3 m. Ačkoli doma je palma mnohem menší – asi jeden a půl metru. Ale stále je to impozantní velikost.

Při domácím chovu musíte věnovat pozornost následujícím důležitým aspektům:

Místo

Na rozdíl od mnoha rostlin pěstovaných v interiéru se korálové palmě bude dařit ve stínu, daleko od oken. Nemá ráda přímé sluneční světlo. Nevystavujte palmu slunečnímu záření během intenzivních letních veder.

Zalévání

Pokud jde o zálivku, v první řadě poskytněte chamedoreu systematickou zálivku. Pamatujte, že frekvence zavlažování závisí na ročním období. To znamená, že v zimě to stačí udělat jednou týdně. A v létě je potřeba kvůli vyšším pokojovým teplotám a suchému vzduchu zvýšit frekvenci zálivky na dvakrát nebo i třikrát týdně.

Teplota

Aby se chamedora správně rozvinula a dodala interiéru kouzlo, zajistěte jí teplotu cca 15-20 stupňů Celsia (v zimě může být teplota i o pár stupňů nižší). Umístěte korálovou dlaň do oblasti, kde proudí vzduch, ale bez silného průvanu. Tato rostlina preferuje mírně vlhký vzduch, proto se v zimě vyplatí používat zvlhčovač vzduchu.

Převod

S přesazováním korálové palmy není třeba spěchat. Rostlina to nemá ráda a příliš časté přemisťování může způsobit její vadnutí. Počkejte, až kořeny naplní květináč, než jej vyměníte za trochu větší. Květináče určené přímo pro palmy vybírejte vysoké a stabilní.

Reprodukce

Vzhledem k tropické povaze rostliny je pěstování nových exemplářů doma velmi náročné na organizaci. Proto se palmy množí ve speciálně připravených sklenících. Nejjednodušší způsob, jak získat tento krásný vzhled, je jednoduše koupit chamedora v zahradním centru. Když si koupíme jeden květináč, často získáme více rostlin. Můžete je znovu zasadit, ale je lepší ne hned po nákupu.

Pokud chcete, aby váš domov zdobila rozložitá rostlina exotického druhu, chamedorea je to, co potřebujete. Jak pečovat o palmu, abyste si užili její krásu -3

Hamedorea gracilis – stojí za to vědět

Hamedorea je dlouhověký druh. Při správné péči může palma zdobit váš interiér až 6 let. Je třeba si uvědomit, že se jedná o pomalu rostoucí rostlinu (za rok se neobjeví více než několik listů). Proto se nebojte, pokud se i přes pečlivou péči rostlina vyvíjí pomalu.

Největší předností palmy jsou její listy. Má také drobné, kulovité žluté květy (výraz „korálová palma“ vznikl v souvislosti s květy chamedorea, které tvarem a velikostí připomínají korálky). Zajímavé je, že květenství rostliny lze odstranit. Tato akce nemá žádné negativní důsledky. Naopak jejich odstraněním bude moci rostlina veškerou energii nasměrovat na vývoj péřovitých listů.

Pokud chcete, aby váš domov zdobila rozložitá rostlina exotického druhu, chamedorea je to, co potřebujete. Jak pečovat o palmu, abyste si užili její krásu -4

Vzhledem k poměrně velké velikosti starších exemplářů se doporučuje rostlinu umístit do prostorných místností. Může to být například obývací pokoj, kuchyň nebo prostorná hala. To je důležité, protože chamedorea umístěná ve správném prostoru jej nezaneřádí, ale svými rozložitými listy dodá lehkost a atmosféru.

Pokud chcete, aby váš domov zdobila rozložitá rostlina exotického druhu, chamedorea je to, co potřebujete. Jak pečovat o palmu, abyste si užili její krásu -5