Zima přišla. V některých částech země sněží a děti mají konečně možnost sáňkovat. Jedná se o oblíbený typ dětské zábavy v zimě.

Plastové saně jsou nyní velmi oblíbené, jsou lehčí, ale méně odolné. Kovové naopak vydrží mnoho let. Kovové saně jsou prakticky nezničitelné. Některé se předávají z generace na generaci. Samozřejmě za předpokladu, že jsou řádně zachovány. V opačném případě se po několika letech používání může na pojezdech objevit rez, což ztěžuje pohyb na sněhu.

To neznamená, že by se takové saně měly vyhodit. Naše maminky a babičky si s tím věděly rady. Používali přírodní a snadno dostupné ingredience, které sáňky zbavily rzi a umožnily jim plynulý pohyb.

Ocet

Jedním z přípravků, který zbaví běžce nevzhledného plaku, je ocet. Dnes produkt zažívá oživení. Používáme k praní, čištění, bělení a odstraňování vodního kamene. Ocet také pomáhá odstranit rez z vašich saní. Jak to udělat?

Připravte si papírovou utěrku a ocet. Papír namočte do octa a poté jej položte na rezavé kolejnice. Nechte to takto několik hodin, nebo ještě lépe přes noc. Po této době se rez začne sama vzdalovat od povrchu.

Soda

Další přísadou, která zbaví běžce rzi, je jedlá soda.

Smíchejte s vodou v poměru 1:1. Vzniklou pastu vetřete do rzi a nechte dvě hodiny na povrchu. Po uplynutí této doby setřete povlak suchou a čistou houbou. Jedlá soda bude působit jako peeling, který odstraní rez z povrchu saní.

Brambor

Brambory používaly i naše babičky, které během chvilky odstranily rez. Hlíza obsahuje kyselinu šťavelovou, chemickou sloučeninu, která odstraňuje rez a silné nečistoty.

Brambory rozpůlíme a posypeme solí. Poté s ním přejeďte po rezavém povrchu. Během „čištění“ si všimnete, že z vodicích lišt sestupuje rez.