Párátka jsou univerzální hygienický předmět. Používají se k odstranění zbytků jídla mezi zuby a často se používají v kuchyni i mimo ni. Dřevěné klacíky pomáhají i při péči o rostliny a dokonce i v boji proti larvám. Říkám vám, jak používat párátka v zahradnictví neobvyklým způsobem.

Jak používat párátko na sazenice?

Aby sazenice úspěšně vyklíčily, musí být mladým rostlinám poskytnuty vhodné podmínky pro správný růst a vývoj. Velmi důležitým faktorem ovlivňujícím kvalitu sadby je půdní vlhkost. Po celou dobu by sazenice měly mít neustále mírně vlhký substrát (důležité je, aby nebyl mokrý, protože to může vést k uhnívání choulostivého kořenového systému). Zde se hodí párátko – pomůže posoudit vlhkost půdy v nádobách se sazenicemi.

Jednoduše zapíchněte párátko do půdy a poté jej opatrně vyjměte. Pokud je párátko mokré nebo na něm ulpívají zrnka zeminy, pak je půda dostatečně vlhká a sazenice nepotřebují zálivku. Pokud je palice suchá, je to známka toho, že půda je suchá a je čas zalévat. Trik s párátkem lze použít i na rostliny v květináčích.

Ochrana před larvami

Larvy jsou skutečným problémem každého zahradníka. Živí se v zemi a poškozují kořenový systém rostlin. Navíc jim nevadí mlsat jahody, brambory, mrkev, řepu, celer, pastinák a mnoho další zeleniny. Mohou oslabit kořeny ovocných stromů a keřů, ale i okrasných rostlin.

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit larev. Jedním z nejjednodušších způsobů je použití párátka. Dokonce i američtí vědci potvrdili účinnost této metody.

Larvy milují zejména kořenovou zónu rostlin. K omezení jejich počtu na zahradě a ochraně nově vysazených sazenic stačí použít párátka. K tomu přilepte jedno párátko vedle rostliny na každou stranu sazenice (asi 1 cm od rostliny). Kořenům tak vytvoříme ochrannou bariéru.

Také párátka pomohou chránit pokojové květiny před kočkou. Vytvářejí jakousi bariéru.

Přidat popis

Pokud se vám příspěvek líbil, dejte like. 👍Přihlaste se k odběru kanálu, čeká vás mnoho dalších zajímavých věcí.