Jarní úklid vždy začínám mytím oken. Po zimě jsou často špinavé, zaprášené a dokonce i mastné. Jak rychle a efektivně umýt okna a hlavně skla, aby na nich nebyly šmouhy?

Naši prarodiče měli při přípravě na jarní úklid zpravidla po ruce jen jednoduché, nekomplikované nástroje. Spíš nemohli počítat s pomocí teleskopického mopu s výsuvnou rukojetí, parním čističem a elektrickou myčkou. Navzdory tomu jejich okna zářila leskem a čistotou. jak to udělali?

Staré osvědčené postupy jsou neméně účinné a především levnější ve srovnání s nákupem vychytávek určených na čištění oken.

Jak připravit plochu na mytí oken?

Nejdůležitější je vybrat si správnou denní dobu. Okno by nemělo být vystaveno slunečnímu záření. To způsobí, že kapalina rychleji vyschne a brzy poté se objeví první pruhy. A v zimě příliš nízká teplota povede k zamrznutí vody.

Okna je proto nejlepší mýt odpoledne. Pak je ještě teplo a voda nezamrzne, ale slunce příliš rychlé vysychání tekutiny neovlivní. Kromě toho je nutné připravit prostor v blízkosti okna:

 • stěhovat nábytek,
 • sundat žaluzie a závěsy,
 • skrýt květináče nebo jiná zařízení umístěná v blízkosti okna,
 • odstraňte nečistoty, prach, pavučiny atd. z blízkosti okna.

  Než se pustíte do čištění skel, je potřeba umýt okenní rámy.

Jak vyčistit okna rychle a bez šmouh

 • Stará osvědčená metoda čištění oken

Jedním z velmi účinných způsobů čištění oken je použití lněného oleje. Důkladně vyčistí okna pokrytá silnou vrstvou nečistot.

Stačí nanést lněný olej po okenním skle a nechat asi hodinu působit. Poté stačí opláchnout. K tomu je vhodná voda a ocet. Tekutiny je vhodné míchat v poměru 1 ku 9. Okno nastříkejte připravenou tekutinou a povrch otřete např. papírovou utěrkou nebo hadříkem z mikrovlákna.

 • Amoniak, glycerin a citronová šťáva

Tento způsob mytí oken hojně využívaly už naše babičky a byl ceněn právě pro účinné odstraňování nečistot. Chcete-li vyrobit “domácí čistič oken”, jednoduše smíchejte vodu s:

 • čpavek, kde 3 sklenice vody jsou na jeden čpavek,
 • malé množství prostředku na mytí nádobí,
 • pár kapek glycerinu,
 • citronová šťáva (asi 4 polévkové lžíce).

Jak leštit okna

K tomu můžete použít nastrouhaný novinový papír, ale neměl by být hrubý. Staré osvědčené postupy platí i pro leštění oken Při leštění dávejte pozor, abyste na povrchu nezůstali tiskařskou barvou a nepoškrábali okna.

Nylonové punčochové kalhoty jsou vhodné i pro leštění skla. Je to dobrý způsob, jak dát tomuto kusu oblečení „druhý život“.

 • Papírový ručník a hadřík z mikrovlákna

Dalším účinným způsobem odstranění skvrn na skle je použití papírové utěrky. Toto je známé a nejčastěji používané řešení. Papír absorbuje zbývající vodu a kapalinu a také činí sklo hladkým. K leštění můžete použít i hadřík z mikrovlákna.

Řekněte nám o svých efektivních způsobech čištění oken v komentářích.