Včelí med je mimořádně cenným produktem nejen pro svou vynikající chuť, ale také pro své cenné vlastnosti. Přidává se do čaje nebo dezertů a je výbornou náhradou cukru. Hodí se k chlebu a toastu a je nezbytnou ingrediencí mnoha domácích pečiv, marinád a dokonce polévek. Níže naleznete praktické tipy a triky, jak udržet tento cenný produkt dlouho čerstvý.

Jak by se měl med skladovat?

Nejčastěji se prodává ve skleněných nádobách a tento typ nádoby lze považovat za ideální. Pokud je pro vás jeho dekorativní hodnota důležitá, nalijte „tekuté zlato“ do hliněné nebo keramické nádoby, která musí být těsně uzavřena.

Neskladujte jej v nádobách z plastu, hliníku nebo jiného kovu! Je to dáno tím, že přírodní med účinně pohlcuje cizí chutě a pachy. Med uzavřený v kovové nádobě rychle získá nepříjemnou pachuť.
Nádoba s medem by měla být umístěna na docela chladném místě, kam nedosahují sluneční paprsky.

Při jaké teplotě se má skladovat?

Optimální rozmezí je od 8 do 10°C. Podotýkám, že vlastnosti medu zůstávají nezměněny do 20 stupňů Celsia, takže pokud teplota mírně překročí horní hranici doporučeného rozmezí, výrobku to neuškodí.

Dá se med skladovat v lednici?

Ano, za předpokladu, že je umístěn ve vzduchotěsné nádobě. Můžete jej také umístit do mrazáku, abyste oddálili proces krystalizace. Při teplotách pod 0 °C tento proces probíhá mnohem pomaleji.

Krystalizace

Každý přírodní med dříve nebo později změní skupenství na pevné. Nejrychleji sacharizují odrůdy, které obsahují hodně glukózy. Týká se to především řepkového medu, který po cca 2-3 měsících začne krystalizovat v celé hmotě. Pohanka, medovice a akát – převládá v nich fruktóza, takže krystalizují pomaleji. Nejprve med krystalizuje ve spodních vrstvách, postupně stoupá výše. Je třeba zdůraznit, že cukrování nemá negativní dopad na kvalitu a vlastnosti medu!

Jak skladovat med po otevření?

Po otevření skladujte tak, jak je popsáno výše – ve skleněné, hliněné nebo keramické nádobě, kterou lze dobře uzavřít a na zastíněném místě s teplotou 8 až 10.

Pamatujte, že přírodní med má silně hygroskopické vlastnosti, což znamená, že účinně absorbuje vlhkost z okolí. Vyhněte se těsné blízkosti koření s bohatým aromatem.
Důležité : med je nejlepší nabírat vařečkou nebo nožem. I krátkodobý kontakt s kovovými příbory může vést k nepříjemné chuti produktu. Jakmile je lžička olíznutá v medu, nemůžete ji ponořit zpět do sklenice! Děje se tak nejen z hygienických důvodů, ale také proto, že lidské sliny obsahují enzymy, které urychlují kažení medu.

Včelí med je mimořádně cenným produktem nejen pro svou vynikající chuť, ale také pro své cenné vlastnosti. Přidává se do čaje nebo dezertů a je výbornou náhražkou cukru.-3

Může se med pokazit?

Přírodní med má velmi silné antibakteriální vlastnosti. To je způsobeno přítomností peroxidu vodíku, chemické sloučeniny vzniklé oxidací glukózy do formy kyseliny glukonové. Uvažovaný proces probíhá pod vlivem invertázy, enzymu obsaženého ve včelích slinách. Za zmínku stojí, že med je bohatý na flavonoidy – organické chemické sloučeniny s antioxidačními a fungicidními vlastnostmi.

To vše znamená, že med se příliš dlouho nekazí. Předpokládá se, že tento přírodní produkt se nikdy nezkazí, pokud je skladován za správných podmínek. Archeologické nálezy to potvrzují. V hrobkách faraonů byly nalezeny nádoby s medem, které si stále zachovávaly své vlastnosti. Dalším potvrzením této skutečnosti je nález z roku 2012 objevený v Gruzii. Při vykopávkách našli archeologové hliněné džbány s medem staré 5500 let. Jejich obsah byl vysoce krystalický, ale stále jedlý.