Zažloutlé bílé rámy oken nepůsobí esteticky. Mnozí z nás pravidelně umývá okna, ale zapomínáme na rámy. Odložte to na později, až bude více času. A pak se objevují různé skvrny, které kazí estetiku interiéru.

K mytí rámů lze samozřejmě použít hotové přípravky určené k čištění PVC. Produkty dostupné ve stavebních obchodech účinně obnovují bělost okenních rámů. Existují ale i jednoduché domácí prostředky. Nic nebrání jejich realizaci.

Jak vyčistit zažloutlé okenní rámy?

Můžete si vyrobit svůj vlastní čistič oken pomocí snadno dostupných surovin. Zde je několik možností:

Směs octa, citronu a prostředku na mytí nádobí – jednoduše nalijte 1,5 hrnku vody do nádoby s rozprašovačem, 2 polévkové lžíce. l. citronová šťáva, 1/3 šálku octa a 1 lžička. prostředky na mytí nádobí. Poté rámečky nastříkáme připravenou směsí a očistíme měkkým hadříkem.

Jedlá soda – Šálek jedlé sody smíchejte s malým množstvím teplé vody a vzniklou pastu použijte na čištění okenních rámů. Jedlá soda nejen vybělí žluté skvrny, ale také odstraní všechny nečistoty.
Jedlá soda a ocet – tyto dvě ingredience spojte dohromady, naneste směs na rám okna a nechte chvíli působit. Po uplynutí této doby spoj otřete vlhkým hadříkem a osušte papírovou utěrkou.

Ocet a citronová šťáva – Směs octa, citronové šťávy a vody je vhodná i pro odstranění žlutých skvrn a nečistot z okenních rámů. Smíchejte ½ šálku vody se 2 polévkovými lžícemi. l. citronová šťáva a 6 polévkových lžic. l. ocet. Výsledná směs by měla být nastříkána na okenní rámy a omyta. Pokud vám zápach octa vadí, můžete do směsi přidat pár kapek esenciálního oleje, abyste jej zamaskovali.

Někteří lidé používají směs jedlé sody a citronové šťávy, ale to není účinná metoda pro odstranění skvrn. Citronová šťáva neutralizuje účinky jedlé sody, takže nečistoty se obtížněji odstraňují. K čištění okenních rámů používejte měkký hadřík z bavlny nebo mikrovlákna.

Co by se nemělo používat na plastové rámy bílých oken?

Za prvé, k čištění povrchů nepoužívejte tvrdé kartáče nebo houbičky. I při silném znečištění může být poškrábáním povrchu způsobeno mnoho škod.

Také nepoužívejte silné chemikálie, bělidla nebo rozpouštědla obsahující aceton. Všechny tyto přípravky smažou ochrannou vrstvu z okenních rámů a také poškrábou a zmatní jejich povrch.

Trvalým skvrnám a žloutnutí je snazší předcházet, než s nimi bojovat. Pokud pečlivě a systematicky umyjete rámy oken, budete moci déle obdivovat jejich bělost.