Přestože je orchidej krásná, má specifické nároky. Pokud uděláte chybu, rostlina ztratí květy, začne před našima očima hnít a vadnout. Naštěstí vím, jak ji zachránit a přimět znovu kvést.

Jak zachránit hnijící orchidej?

Pokud jste svou orchidej přelili a přebytečná voda zůstala v květináči delší dobu, pravděpodobně jste již zaznamenali změnu vzhledu své rostliny. Listy začaly hnědnout, změkly a některé kořeny plesnivěly. Nebojte se, ještě není nic ztraceno. Vaše orchidej může být stále zachráněna. Podívejte se, jak na to.

Resuscitace orchideje krok za krokem:

  • Nejprve vyjměte orchidej z květináče a nechte kořeny vypustit přebytečnou vodu.
  • Pečlivě očistěte kořeny od případného zbývajícího substrátu, ve kterém byla rostlina umístěna.
  • Podívejte se pozorně na kořeny. Pokud si všimnete hnijících kořenů, zastřihněte je dezinfikovanými nůžkami a pokrájená místa posypte skořicí nebo peroxidem vodíku, abyste zabránili rozvoji infekce. Odstraňte také všechny zaschlé nebo shnilé listy. Dejte rostlinu stranou, aby se „rány“ mohly zahojit.
  • Přesaďte rostlinu do čerstvé půdy. Speciální směs pro orchideje koupíte v zahradnictví. Připravit si ho můžete i sami. Na dno plastového květináče položte vrstvu keramzitu, položte rostlinu a kořeny zakryjte mechem, kousky kůry a perlitem. Rostlinu zalévejte opatrně, aby voda stékala ke kořenům a zastavila se na dně květináče.
  • Pro výživu kořínků si připravte domácí čajové hnojivo. Za tímto účelem přelijte sáček černého čaje vroucí vodou a nechte vychladnout. Po uplynutí této doby můžete nálev použít k zálivce rostliny nebo postřiku kořenů. Čaj vyživuje orchideje a stimuluje jejich obnovu. Orchideje namočené v čaji se začnou postupně vzpamatovávat a růst nové kořeny. To vše díky vlastnostem čaje, který obsahuje stejné chemikálie, které jsou smývány ze stromů v období dešťů. Pro orchidej je to signál, aby rostla s obnovenou silou a produkovala nové kořeny, listy a květní výhonky.

Orchideje, o které je takto pečováno, se rychle vzpamatují a opět potěší svými jedinečnými květy.💗