Onehdy jsem se zastavil v zahradnictví, abych si koupil nějaká semínka. Tato tropická rostlina mě okamžitě zaujala. Jedná se o velmi unikátní druh tropické révy. Monstera deliciosa Variegata se vyznačuje originálním zbarvením, které jí dodává jedinečný vzhled.

Lahodný Munster a další pestré odrůdy lze jen zřídka najít i ve specializovaných prodejnách rostlin. Nejlepší je objednat online. Stojí to hodně. Od 7 000 do 10 000 tisíc rublů. Na Avito si můžete koupit řízky od 700 rublů.

Rozhodl jsem se dozvědět více o této vzácné exotické rostlině. Jak ho pěstovat a pečovat o něj.

Onehdy jsem se zastavil v zahradnictví, abych si koupil nějaká semínka. Tato tropická rostlina mě okamžitě zaujala. Jedná se o velmi unikátní druh tropické révy.

To, co dělá tuto odrůdu jedinečnou, je originální zbarvení listů. Čepele listů ‘Variegata’ jsou někdy bez chlorofylu, takže povrch zdobí nerovnoměrné krémové skvrny. Zajímavé je, že světlé skvrny se mohou objevit nejen na listech, ale dokonce i na výhoncích rostliny.

  • Místo pro Monstera deliciosa “Variegata” by mělo být v polostínu. Nejlépe se bude cítit na místě s rozptýleným světlem. Přímé sluneční záření způsobuje, že oblasti listů postrádající chlorofyl zhnědnou a dokonce vyschnou. Pokud je Variegata umístěna ve stínu, kde je omezený přístup světla, začnou bílé části listů zelenat. Tento proces lze zastavit tím, že rostlině poskytneme přístup ke světlu.
  • Na podzim a v zimě lze unikátní monsteru dodatečně nasvítit fytolampou. Pokud včas nezareagujete a rostlina zcela zezelená, exemplář s největší pravděpodobností již nebude vytvářet listy se světlými skvrnami bez chlorofylu.
Onehdy jsem se zastavil v zahradnictví, abych koupil nějaká semínka. Tato tropická rostlina mě okamžitě zaujala. Jedná se o velmi unikátní druh tropické révy.-2
  • Monstera deliciosa Variegata stejně jako ostatní odrůdy monstera preferuje velmi lehkou, propustnou a rychleschnoucí půdu. Pokud použijete příliš hustou zeminu, ve které zůstává voda, mohou uhnít kořeny, mohou se vyvinout houbové choroby a jedinečná rostlina zemře. Nejlepší je použít hotovou nebo vlastnoručně připravenou směs monstera. Substrát musí mít vysokou propustnost vody, takže kromě univerzální zeminy by měl obsahovat přísady jako písek, kokosové vlákno, borovou kůru, keramzit a perlit.
  • Jelikož Monstera Variegata nemá ráda přebytečnou vodu, která se hromadí v květináči, je třeba tuto vzácnou rostlinu zalévat s velkou opatrností. Nejprve se ujistěte, že květináč, ve kterém exemplář roste, má drenážní otvory. Po každém zalití monstery je třeba přebytečnou vodu ze stojanu vylít. Převařenou odleželou vodu používejte až po úplném vyschnutí substrátu.
Onehdy jsem se zastavil v zahradnictví, abych si koupil nějaká semínka. Tato tropická rostlina mě okamžitě zaujala. Jedná se o velmi unikátní druh tropické révy.-3
  • V létě zalévejte v průměru každých 7 dní. V zimě lze zálivku omezit na minimum (každé 2-3 týdny).
  • Při pěstování si musíte pamatovat, že rostlina miluje vysokou vlhkost. Proto by měla být monstera pravidelně stříkána měkkou usazenou vodou. V blízkosti rostliny se také doporučuje umístit zvlhčovač. Kromě toho musíte čas od času otřít jeho prolamované listy od prachu. K tomu můžete jednoduše použít vlhký hadřík nebo speciální ubrousky na listy monstery, které lze zakoupit v zahradních obchodech.
  • Monstera deliciosa prospívá s oporou, proto je nutné jí poskytnout pevnou a stabilní oporu z přírodních vláken.
Onehdy jsem se zastavil v zahradnictví, abych koupil nějaká semínka. Tato tropická rostlina mě okamžitě zaujala. Jedná se o velmi unikátní druh tropické révy.-4

Na jaře a v létě, kdy Monstera Variegata silně roste, vyžaduje pravidelné krmení. Krmte ji vermikompostem nebo speciálním hnojivem pro rostliny s ozdobnými listy.

Jak vidíte, pěstování a péče o Monstera Variegata není prakticky žádný problém. Jediným problémem je najít a zakoupit vzácnou sazenici.