Jedlou sodu máme doma všichni. Používáme ho do různých pečiv místo prášku do pečiva nebo v kombinaci s ním. Ukazuje se ale, že jedlá soda má i jiné neobvyklé využití. Cenné tipy na využití jedlé sody, o kterých mnoho lidí netuší.

Soda – pomocník při úklidu

 • Čistí jemné povrchy

Jedlá soda nepoškrábe povrchy, takže ji lze použít k čištění nerezových spotřebičů, skleněných povrchů a mramoru. Pro dosažení nejlepších výsledků smíchejte jedlou sodu s prostředkem na mytí nádobí.

 • Osvěžuje čistící houbičky

Nepříjemně zapáchající houbičky namočte do roztoku jedlé sody (4 lžíce jedlé sody rozpusťte v litru teplé vody).

 • Leští stříbrné příbory

Pro leštění je třeba smíchat 3 stoly. lžíce jedlé sody se lžící vody. Pastu naneste na hadřík a vyleštěte s ní příbory. Poté je důkladně omyjeme a osušíme.

 • Pomáhá při mytí

Přidáním ½ šálku jedlé sody do pračky zvýšíte účinnost čisticí kapaliny. Jedlá soda také zvýší rovnováhu pH během praní, takže vaše oblečení bude jasnější, čistší a svěžejší.

 • Čistí mastné povrchy

Jedlá soda je skvělým pomocníkem při čištění vaší mikrovlnky a trouby. Jednoduše troubu opláchněte jedlou sodou a poté ji opláchněte. Na dno trouby nasypte jedlou sodu, pokropte teplou vodou a nechte přes noc. Ráno důkladně otřeme, odstraníme zbylou sodu a opláchneme vodou.

 • Odstraňuje plak

Na dno připálené pánve nalijte vodu a vařte. Odstavte, přidejte lžíci jedlé sody a nechte přes noc. Ráno vydrhněte pánev houbou a prostředkem na mytí nádobí.

 • Čistí záchod

Naplňte záchodovou mísu jedlou sodou a zalijte půl hrnkem octa. Nechte působit 15 minut a poté důkladně vydrhněte.

Jedlou sodu máme doma všichni. Používáme ho do různého pečiva místo ním prášek do pečiva nebo v kombinaci s. Ukazuje se ale, že jedlá soda má i jiné zvláštní využití.-3

Soda – pomocník při vaření

 • Náhrada kvasnic

Pokud nemáme kvásek, můžeme do těsta přidat sodu a kyselinu citronovou (v poměru 1 díl sody a 1 díl kyseliny).

 • Náhrada prášku do pečiva

Pokud nám dojde prášek do pečiva, můžeme použít jedlou sodu. Smíchejte ¼ lžičky jedlé sody s ½ lžičky octa nebo citronové šťávy a ½ šálku mléka.

 • Zlepšuje chuť ryb

Namočte ryby do roztoku litru vody a 2 polévkových lžic. lžíce jedlé sody. Rybu nechte v roztoku půl hodiny, opláchněte a osušte.

 • Zvláčňuje tvrdé maso

Maso potřete jedlou sodou, dejte na několik hodin do lednice a důkladně opláchněte.

Jedlou sodu máme doma všichni. Používáme ho do různých pečiv místo prášku do pečiva nebo v kombinaci s ním. Ukazuje se ale, že jedlá soda má i jiné zvláštní využití.-4
 • Nadýchané omelety

Aby byly naše omelety nadýchanější, přidejte do těsta trochu sody (v poměru 3 vejce, půl lžičky sody).

 • Sněhově bílý květák

Chcete-li, aby váš květák měl pěknou bílou barvu, přidejte do pánve s květákem lžičku jedlé sody. Tím se také zbavíte silného zápachu z vaření květáku.

Neobvyklé použití jedlé sody

Vyhlazuje pokožku na loktech: Masírujte pokožku na loktech pastou z jedlé sody.

Odstraňuje psí a kočičí pachy: Posypte jedlou sodou místa, kde váš mazlíček obvykle spí, nechte 15 minut působit a veškeré zbytky vysajte.

Odstraňuje pachy cibule a česneku z rukou a prkének: Na mokré ruce nebo prkénko nasypte jedlou sodu, vetřete a opláchněte.

Jedlou sodu máme doma všichni. Používáme ho do různého pečiva místo ním prášek do pečiva nebo v kombinaci s. Ukazuje se ale, že jedlá soda má i jiné zvláštní využití.-5

Odstraňuje zápach popelnice jednoduchým přidáním jedlé sody na dno popelnice a štěrku navrch.

Odmrazování schodů a chodníků: Tato metoda nepoškozuje boty. Na ledovou plochu rovnoměrně posypte jedlou sodu.

Odstraňuje nepříjemné pachy ze skříní, ledniček a pod dřezy: nasypte jedlou sodu do ponožkového nebo bavlněného sáčku a umístěte do míst s nepříjemným zápachem. Můžete také nasypat jedlou sodu na dno odpadkového koše a nechat přes noc uležet.

Prodlužuje životnost řezaných květin: Do vody ve váze přidejte 1/3 lžičky jedlé sody.

Odstraňuje nepříjemné pachy z koberce: Na koberec vydatně posypte jedlou sodou a nechte přes noc. Ráno odstraňte zbývající sodu vysavačem.

Jedlou sodu máme doma všichni. Používáme ho do různých pečiv místo prášku do pečiva nebo v kombinaci s ním. Ukazuje se ale, že jedlá soda má i jiné zvláštní využití.-6

Znáte nějaké další zajímavé způsoby, jak doma využít jedlou sodu? Těším se na vaše komentáře!💗