Květiny na parapetech nejen zdobí dům a potěší náš smysl pro krásu, ale také přitahují škůdce. Hmyz rostlinu nemilosrdně ničí a rychle se šíří po celém domácím skleníku. Je důležité přijmout nezbytná opatření včas. Kamarádka vyprávěla, jak zjišťuje, zda nezvaní hosté žijí v květináči.

Jak pochopit, že rostlina byla napadena škůdci

Prvními příznaky škůdců v půdě je zhoršení stavu rostliny, která byla dříve v dobrém stavu. Bohužel, ne vždy je možné identifikovat malý hmyz, protože často žije hluboko pod zemí, kde ohlodává kořeny. Jejich larvy s novými květy si většinou přivezeme z obchodu. Dospělí rychle „obsadí“ sousední květináče. Je důležité uložit své oblíbené rostliny, dokud je čas. Podělím se s vámi o mazaný a rozpočtově šetrný způsob, jak problém vyřešit.

Budeme potřebovat čerstvou okurku. Nejprve zkontrolujte květiny, zda neobsahují komáry. K tomu si připravte pár plátků okurky a vložte je do hrnce. Po 24 hodinách se pečlivě podívejte, zda na povrchu zeleniny nejsou nějaké důlky.

Jak se vypořádat se škůdci pokojových rostlin

Pokud na okurce uvidíte promáčkliny, je to znamení, že musíte okamžitě zasáhnout. Nejjednodušší způsob jsou domácí nálevy. Nejprve si připravte česnekový vývar – do třílitrové pánve s vodou přidejte trochu česnekové slupky (asi 2 hrsti) a vše povařte. Odvar je slabý a rostlině neublíží, ale pakomáry takové „krmení“ rozhodně nepotěší.

Druhou možností je heřmánkový čaj , který je potřeba uvařit tak, aby byl dostatečně silný ( cca 8 sáčků na 500 ml vody ). Květiny zalévejte nálevem každé dva týdny, dokud se nezbavíte hmyzu.

Nyní víte, jak se vypořádat se škůdci pokojových rostlin a nezkrachovat při nákupu postřiků z obchodu ❤️