Monstera je oblíbená rostlina, která může ozdobit každý interiér díky svým efektním zeleným listům. Existuje 37 druhů této rostliny.

Monstera roste velmi pomalým tempem. Dříve mě moje monstera potěšila svěže zelenými listy s krásnými dírkami, ale začátkem podzimu nám začala před očima vadnout a přestala rašit nové větve.

Ukázalo se, že problém je v nedostatku vhodných látek, a tak jsem začal hledat, jak kytku nakrmit pořádnou dávkou minerálů. Na jednom zahradnickém fóru jsem se dozvěděl, že není nutné používat hotová organická hnojiva, ale že si je můžete připravit sami z levné a široce dostupné suroviny.

Ale pokud se o monsteru řádně nestaráte, pak žádné hnojivo nepomůže. Zde jsou některá z nejdůležitějších pravidel pro správnou péči o tuto rostlinu:

  • Neměl by být vystaven přímému slunečnímu záření. Měl by být pěstován v polostínu;
  • Ideální teplota je 18-25 stupňů Celsia;
  • Monstera miluje velmi vlhký vzduch, takže se vyplatí občas postříkat její listy rozprašovačem;
  • Zaléváme měkkou usazenou vodou, ale až když je půda po předchozí zálivce suchá;
  • V létě zalévají asi jednou týdně a v zimě jednou za 2 týdny;
  • Aby dobře rostla, měla by být pravidelně přihnojována.

Jak hnojit hrnkovou monsteru?

Abyste nakrmili své monstera, nemusíte kupovat drahé živiny v zahradnických obchodech. Výborným přírodním hnojivem je voda po uvaření zeleniny jako je mrkev, petržel nebo celer.

Namísto vyhazování vody, ve které se tato zelenina vařila, ji použijte k zalévání vašeho monstera. Zeleninový vývar obsahuje mnoho cenných minerálů (draslík, fosfor, zinek, hořčík, vápník, měď, železo), které přispívají ke správnému růstu a vývoji květu.

Monstera je oblíbená rostlina, která může ozdobit každý interiér díky svým efektním zeleným listům. Existuje 37 druhů této rostliny. Monstera roste velmi pomalým tempem.-3

Zeleninový odvar lze použít pro hrnkové i zahradní rostliny. Těsně po uvaření zeleniny vývar zchlaďte a rostliny nasypte přímo do půdy. Je však třeba poznamenat jednu malou nuanci, a to: pokud plánujete zalévat rostliny zeleninovým vývarem, je lepší vodu nesolit, protože sůl negativně ovlivňuje kořeny a ztěžuje jim absorbovat vodu.

Kdy monstera oplodnit?

Takto připravený zeleninový kondicionér na květiny používáme 1x za 2 týdny. Pokud jej používáte pravidelně, musíte to udělat od jara do podzimu. V zimě je lepší nechat rostlinu na pokoji.

Monstera je oblíbená rostlina, která může ozdobit každý interiér díky svým efektním zeleným listům. Existuje 37 druhů této rostliny. Monstera roste velmi pomalým tempem.-4