Těžko najít jiné tak aromatické koření, které by se hodilo do polévek, zeleninových jídel a dušených pokrmů. Toto všestranné koření není jen do kuchyně. Jedinečné aroma ale není jediným benefitem těchto nenápadných listů. Moje tchyně často používá bobky k čištění podlah. Taky jsem se rozhodl umýt podlahu tímto způsobem. Výsledek mě mile překvapil.

Nyní vám řeknu více.

Jak používat bobkový list doma?

Pryskyřičné citrónové aroma a dezinfekční vlastnosti staví bobkový list na roveň mnoha čisticím prostředkům a jsou zcela přirozené. Oleje, které obsahují, se přirozeně uvolňují vlivem vysoké teploty a vlhkosti, mají osvěžující a uklidňující účinek.

Bobkové listy používám k výrobě roztoku na čištění podlah. Zabere to jen minutu a hotový produkt účinně dezinfikuje a vyčistí i velmi znečištěné podlahy.

Jednoduchý zálivkový tekutý recept

  • Připravte si několik listů (stačí 6-7 kusů), mohou být sušené nebo čerstvé.
  • Listy zalijte horkou vodou z konvičky (odměřte asi 1 velkou sklenici) a nechte vylouhovat.
  • Po vychladnutí přelijte nálev do kbelíku s teplou vodou a zamíchejte.
  • Takto připravenou tekutinou podlahu důkladně umyjte.

Vedlejším efektem této procedury bude příjemná vůně, která se bude šířit po místnosti.

Aby byl desinfekční prostředek na bobkový list účinný, musí být čerstvý. Díky tomu bude aroma velmi bohaté a výsledek bude patrný pouhým okem. Umytím podlahy tímto odvarem dáte sbohem škodlivým mikroorganismům, odpudíte hmyz a zároveň důkladně odstraníte nečistoty včetně mastných nečistot. To vše díky esenciálním olejům (geraniol a caeniol) a enzymům uvolněným do teplé vody. Nakyslé citrusové aroma vavřínu je mnohem příjemnější než pronikavá vůně octa.

Těžko najít jiné tak aromatické koření, které by se hodilo do polévek, zeleninových jídel a dušených pokrmů. Toto všestranné koření se hodí nejen do kuchyně.-3

Jak používat bobkové listy doma

  • Vavřín pomáhá bojovat s nepříjemnými pachy například v lednici – bude fungovat jako pohlcovač.
  • Bay infusion může být použit pro aromaterapii.
  • Bobkový list je navíc osvědčeným odpuzovačem mravenců. Jednoduše je rozdrobte nebo namelte najemno a poté je umístěte (nejlépe do bavlněného nebo plátěného sáčku), kde se často vyskytuje hmyz. Tento tip funguje i na potravinové moly, které se rádi uhnízdí v otevřených obalech mouky nebo rýže.