Blížící se období dovolených je obdobím, kdy se obchody plní nejrůznějšími druhy vánočních ozdob na stromeček a dalších dekorací. To pravé nákupní šílenství ale začíná až na přelomu prosince. V této době začínáme přemýšlet, jaký vánoční stromek na svátky 2023 pořídit.

Blížící se období dovolených je obdobím, kdy se obchody plní nejrůznějšími druhy vánočních ozdob na stromeček a dalších dekorací. To pravé nákupní šílenství ale začíná až na přelomu prosince.

Vánoční stromeček je nedílným prvkem Vánoc, který vybíráme na základě jeho výšky, hustoty jehličí a čerstvosti. Často zapomínáme, že ne každý strom může přežít v našich bytech, kde teplo vycházející z radiátorů může stromu škodit a podlaha se pak promění v opravdový zelený nepořádek. Jak tedy vybrat ideální vánoční stromeček?

Jaký strom vybrat?

Živý vánoční stromeček je nejen krásnou ozdobou, ale také symbolem znovuzrození a naděje. Větve vánočního stromku naznačují prosperitu.
Bohužel stromy potřebují aklimatizaci. Doporučuje se nejprve uskladnit ve sklepě nebo garáži a poté přemístit na teplé místo.

Výběr vánočního stromku není jednoduchý. Jedle si nejlépe poradí se suchým vzduchem a topením. Smrky jsou méně stabilní – obyčejné a trnité v takových podmínkách poměrně rychle ztrácí jehličí. Přestože smrk špatně snáší vnitřní klima, volí ho většina rodin. Jaké jsou alternativy?

Jedle kavkazská je odolný strom, který doma vydrží téměř 2 měsíce. Neztrácí jehličí, ale pouze časem ztrácí intenzitu barvy.

Borovice lesní je stejně odolný a vzhledově docela atraktivní vánoční stromek, který sice krásně voní, ale jeho jehličí je dost pichlavé, což může znesnadnit zdobení.

Blížící se období dovolených je obdobím, kdy se obchody plní nejrůznějšími druhy vánočních ozdob na stromeček a dalších dekorací. To pravé nákupní šílenství ale začíná na přelomu prosince.-3

Smrk modrý je méně odolný druh, časem ztrácí jehličí a není vhodný pro velké rodiny pro houževnaté a poškozující jehličí, které znesnadňuje zavěšování hraček.

Blížící se období dovolených je obdobím, kdy se obchody plní nejrůznějšími druhy vánočních ozdob na stromeček a dalších dekorací. To pravé nákupní šílenství ale začíná na přelomu prosince.-4

Stříbrný pichlavý smrk – zaujme stříbrnomodrým odstínem, asi měsíc po řezu ztrácí jehličí, je vhodné jej umístit na místo s přístupem chladu a vzduchu, může to být balkon nebo prostor u okna.

Blížící se období dovolených je obdobím, kdy se obchody plní nejrůznějšími druhy vánočních ozdob na stromeček a dalších dekorací. To pravé nákupní šílenství ale začíná na přelomu prosince.-5

Na co nezapomenout při nákupu vánočního stromku?

Při nákupu vánočního stromku je vhodné pamatovat na to, že každý řezaný vánoční stromek potřebuje stojan, nejlépe s nákladem. Suché spodní části stromu mohou naznačovat, že byl pokácen dlouho před prodejem. Pokud se rozhodnete zasadit svůj vánoční stromek do květináče, není nutné jej přesazovat, dokud je zakořeněný.