Smirkový papír býval v každé domácnosti, ale dnes už není tak populární. Nyní jej kupují pouze v případě potřeby. Ve stavebnictví si můžete koupit hrubozrnný a jemnozrnný brusný papír. Velikost zrn ovlivňuje tvrdost brusného papíru – čím větší jsou zrna, tím silnější je brusný účinek.

Brusný papír se používá, když potřebujete zbrousit dřevěný povrch, zmatnit jej nebo odstranit barvu či lak. Tím ale možnosti brusného papíru nekončí. Řeknu vám, na co dalšího ho můžete použít.

Nestandardní použití brusného papíru

Dříve jsem brusný papír používal jen na broušení desek, vždy jsem ho vyhodil, i když zbyl kus navíc. Nyní
mám tento nástroj vždy po ruce. Zde je 9 důvodů, proč byste měli mít doma alespoň pár listů brusného papíru.

 • Pevně ​​zašroubované sklenice

Otvírat zavřené konzervy holou rukou není jednoduché. Pokud máte potíže s jeho odšroubováním, použijte zrnitý papír ke zpevnění úchopu a zvýšení úchopu víka.

 • Stará prkénka jako nová

Při pravidelném používání se dřevěná kuchyňská prkna rychle kazí. Objevují se na nich škrábance a nevzhledné skvrny. Je pro ně velmi snadné vrátit se k původnímu vzhledu. Starou a nevzhlednou vrstvu je nutné očistit brusným papírem. Deska bude opět vypadat jako nová.

 • Čištění oděvů

Oblečení vyrobené z nekvalitních materiálů se rychle opotřebovává. Často se na něm objevují pelety, které nevypadají esteticky. Abyste se jich zbavili, použijte místo často doporučované žiletky brusný papír. Odstraní zacuchání z oblečení, ale nepoškodí jeho strukturu, což se obvykle při použití žiletek stává.

 • Z klouzavých bot

Často se stává, že podrážka nových bot postrádá přilnavost a klouže. Aby nespadl, potřete jej listem středně zrnitého papíru.

 • Čištění spáry
  Udržet spáry v dokonalé čistotě není snadné, vyžaduje to spoustu času a úsilí. Brusný papír je abrazivnější než štětiny zubního kartáčku, odstranění nečistot ze švů bude efektivnější. Musíte velmi pečlivě čistit, abyste nepoškrábali povrch dlaždic.
 • Broušení nůžek a nůžek

Pokud se vám břity nůžek nebo zahradnických nůžek během let otupily nebo v horším případě zrezivěly, očistěte je brusným papírem a znovu nabruste. Stačí brusný papír oříznout a on jej automaticky zbrousí.

 • Čištění znečištěného semiše

Semišové výrobky se obtížně udržují čisté a v dobrém stavu. Je velmi citlivá na vlhkost. Chcete-li odstranit nečistoty ze semišového sáčku nebo boty, jemně otřete materiál brusným papírem.

Smirkový papír býval v každé domácnosti, ale dnes už není tak populární. Nyní ji kupují pouze v případě potřeby.-3
 • Odstraňování rzi

Z nevhodně uložených kovových předmětů lze rez odstranit pečlivým vyleštěním hrubým plechem.

 • Čištění keramiky

  Staré nečistoty a škrábance ze smaltovaných a keramických povrchů odstraníte velmi jemnozrnným brusným papírem. Používejte ji ale opatrně – keramické předměty je třeba třít opatrně, nejlépe vlhké.

Doufám, že tyto tipy jsou pro vás užitečné. 💗