Větrací mřížka není ozdobou, ale mnoho lidí se k ní tak chová a na její funkci úplně zapomíná. Zaručují stálou výměnu vzduchu a chrání byt před nadměrnou vlhkostí. Často se stává, že se v bytě porouchá ventilace.

Větrací mřížka není ozdobou, ale mnoho lidí se k ní tak chová a na její funkci úplně zapomíná. Zaručují stálou výměnu vzduchu a chrání byt před nadměrnou vlhkostí.

Systematické větrání bytu bude k ničemu, pokud větrání nebude správně fungovat. Jeho negativní důsledky pak můžete velmi rychle pocítit zejména v koupelnách a kuchyních, kde je potřeba odstranit pachy a vlhkost. Příliš vysoká vlhkost podporuje tvorbu plísní, které se rychle objevují na stěnách v podobě hnědozelených skvrn. Působí neesteticky a škodí našemu zdraví.

Řeknu vám, jak zkontrolovat, zda ventilace funguje dobře, pomocí obyčejného listu papíru.

Jak zkontrolovat, zda ventilace funguje?

Větrací mřížky je třeba pravidelně otírat a dokonce i rozebrat a pečlivě vyčistit, protože prach nahromaděný na jejich povrchu značně omezuje proudění vzduchu.

Čas od času je potřeba zkontrolovat proudění vzduchu ventilační mřížkou. K tomu se lépe hodí obyčejný list papíru. Stačí jej přiblížit k ventilaci. Mřížka výfuku vzduchu by měla být schopna nasávat papír. Pokud spadne list na podlahu, je zjevně problém s větráním.

Co když ventilace nefunguje?

Nepanikařte. Je lepší se hned pustit do práce a vyčistit mřížku od nahromaděného prachu a nečistot. Nejčastěji kvůli tomu nefunguje ventilace. Je lepší sejmout rošt ze stěny a vyčistit ho domácími prostředky.

Chcete-li začít, jednoduše otřete prvek do sucha, abyste odstranili přebytečný prach. Můžete také použít vysavač. Teprve poté je třeba rošt namočit do vody, aby zmizely nečistoty a případně plísně, které se na jeho povrchu nahromadily. Prostředek na mytí nádobí a ocet jsou vynikající nástroje, které pomohou odvětrání správně začít fungovat. K čištění byste měli používat zubní kartáček, na zákoutí roštu zase hygienické tyčinky.

Kovovou ventilační mřížku lze bezpečně mýt v myčce na nádobí. Stačí nainstalovat základní program do zařízení a můžete začít.

Poté se vyplatí zopakovat kontrolu pomocí listu papíru a pokud v místnosti stále neproudí vzduch, zavolejte odborníka.