Smažení je jedním z nejběžnějších způsobů zpracování masa a zeleniny. Charakteristické syčení a cákání tuku z pánve naznačují, že se jedná o dokonale prosmažený produkt. Jak se liší dušená jídla od smažených a proč je užitečné při smažení používat cedník místo pokličky?

Existují kritéria, která určují úroveň tepelného zpracování. Pokud jste byli v restauraci, která se pyšní perfektně propečenými steaky, určitě jste slyšeli slova jako well done, medium rare. Ale často místo smaženého masa můžete dostat maso dušené, a to je úplně jiné jídlo.

Jaký je rozdíl mezi smaženým a dušeným masem?

Dušení i „starého“ a tvrdého masa dává nový život. Díky tomuto procesu se houževnaté kousky doslova rozplynou v ústech již po několika hodinách. Při smažení zůstane uvnitř veškerá šťavnatost (vlhkost), ale zvenčí má maso po osmažení hutnou konzistenci, na pánvi převládá tuk; Dušené maso se vaří ve vlastní šťávě, maso je velmi měkké a šťavnaté.

Proč se vyplatí zakrýt pánev cedníkem?

Smažení někdy neznatelně přejde v dušení. Nejčastěji se to stane, když pánev přikryjeme poklicí. Vlhkost se díky tomu uvnitř víka sráží a místo úniku se uvolňuje zpět do jídla. Pokrm se začne spíše dusit než smažit. Tento problém vzniká zejména při přípravě křupavých obalovaných kotlet. Aby se maso nerozpadlo a nezískalo chutnou kůrčičku, používám kovový cedník.

Chrání nejen sporák a stěny před stříkajícím tukem, ale také zajišťuje volné proudění vzduchu, které je při smažení nezbytné. Výrobek je křupavý a lahodný!

I nadále s vámi budu sdílet užitečné tipy. Přeji vám inspiraci a odebírejte kanál ❤️