Pro správný vývoj potřebují rostliny kromě vody, světla a oxidu uhličitého i živiny. Proto je pravidelné hnojení stejně důležité jako například zálivka. Nákup hnojiva v zahradních obchodech však není levná záležitost. Naštěstí máme doma vše, co k výrobě vlastních hnojiv potřebujeme, stačí se jen rozhlédnout.

Hlavní pravidla

Rostliny potřebují tři základní prvky. Jedná se o dusík, který je zodpovědný za správný růst, fosfor je nezbytný pro tvorbu pupenů a draslík stimuluje vývoj kořenového systému. Nedostatek látek vede k opadávání květů a vaječníků a vadnutí listů.

Nejlepší domácí hnojiva

Nezbavujte se odpadu, který zůstane po přípravě vašich oblíbených pokrmů. Právě ty budeme potřebovat k přípravě hnojiva.

  • Slupka od banánu

První na seznamu je banánová slupka. Je cenným zdrojem fosforu, vápníku, hořčíku, síry a dalších stopových prvků. Ale hlavně obsahuje draslík! Vložte kůru do sklenice a naplňte ji litrem vody, poté počkejte 3-5 dní. Výsledný nálev by měl být zředěn vodou 1:1 a květiny zalévejte jednou týdně.

Pro správný vývoj potřebují rostliny kromě vody, světla a oxidu i živiny. Proto je pravidelné hnojení stejně důležité jako např. zálivka.-2
  • Bramborový škrob

Rostliny potřebují vápník, draslík a fosfor, které mohou získat z bramborového škrobu. Hnojivo se připravuje z bramborových slupek, ale doporučuji použít běžný škrob. Vše, co musíte udělat, je posypat zem práškem (1 lžička). Smíchejte škrob s půdou a máte hotovo!

  • Kávová sedlina

Cenné hnojivo pro pokojové květiny. Tento odpad zlepšuje odvodnění půdy a odpuzuje škodlivý hmyz, takže se vyplatí smíchat suchou půdu s horní vrstvou půdy 1-2krát za měsíc. Zajímavé je, že čajové lístky rozházené po zemi také pomáhají zbavit se otravných pakomárů.

  • Vaječná skořápka

Vaječné skořápky obsahují 95 % vápníku. Rozdrťte ji a smíchejte se zeminou z květináče nebo si připravte tekuté hnojivo. Naplňte skořápky (5-10 kusů) 3 litry. teplou vodou, umístěte na chladné místo. Po týdnu se voda zakalí, nálev nařeďte 1:3 a rostliny zalévejte jednou za 10 dní.

Pro správný vývoj potřebují rostliny kromě vody, světla a oxidu i živiny. Proto je pravidelné hnojení stejně důležité jako např. zálivka.-3

Připravte si jakékoli z navrhovaných hnojiv a vaše květiny porostou rychle a nádherně pokvetou! Děkuji za pozornost, uvidíme se znovu na kanálu! 💖