Lucky Bamoo, také známý jako šťastný bambus, je oblíbená okrasná rostlina, která je často zaměňována s bambusem. Dá se pěstovat dvěma způsoby: ve vodě i v zemi a hlavně nejsou na něj kladeny přehnané nároky. Navíc má zajímavou symboliku, úzce související s východní kulturou. Více o tom na konci článku.

Její vědecký název je Dracaena Sanderiana, která pochází z jižní Asie. Vzhled rostliny (dlouhý, tvrdý, světle zelený stonek a tenké, podlouhlé, špičaté listy) připomíná bambus.
Dracaena sanderiana je milována především Číňany, odtud její známý, poněkud zavádějící název. V čínštině Bamboo Lucky znamená bohatství, štěstí a zdraví.

Dracaena Sanderiana je atraktivní okrasná rostlina díky svým zakřiveným výhonkům. Ale to je výsledek mnoha měsíců, nebo dokonce mnoha let, zahradníkova úsilí a pěstování ve skleníku, které zahrnuje kontrolu přílivu světla a změnu polohy rostliny vůči slunečním paprskům. Rostlina je umístěna rovnoběžně s rovným povrchem nebo diagonálně, díky čemuž výhonky mění směr růstu a stoupají směrem ke slunci. V domácím chovu je obtížné dosáhnout spirálového efektu.

Lucky Bamoo, také známý jako "šťastný bambus", je oblíbená okrasná rostlina, která je často zaměňována s bambusem.-2

Pěstování ve vodě (hydroponické pěstování rostlin)

Bamboo Lucky lze zakoupit téměř v každém květinářství. Obvykle se prodává v nádobě s vodou. Jedná se o nejoblíbenější druh pěstování. Vypadá skvěle ve vysokých skleněných nádobách naplněných pouze hydrogelem, oblázky nebo mušlemi.

Lucky Bamoo, také známý jako "šťastný bambus", je oblíbená okrasná rostlina, která je často zaměňována s bambusem.-3

Nejedná se o náročnou rostlinu, ale je třeba dodržovat několik pravidel péče. Za prvé, teplota v místnosti by měla být 18-23 °C.

Za druhé umístěte rostlinu na místo s mírným rozptýleným světlem, chráněné před průvanem a suchým vzduchem přicházejícím z radiátoru. Dracaena miluje vlhkost, takže byste měli pravidelně rosit její listy nebo ji umístit vedle zvlhčovače.

Lucky Bamoo, také známý jako "šťastný bambus", je oblíbená okrasná rostlina, která je často zaměňována s bambusem.-4

Umístěte rostlinu do vody ve výšce 2-4 cm od dna nádoby.

Vodu měníme 1x týdně, případně 1x za 2 týdny. Poté nádobu opláchneme stejným způsobem jako kořeny.
Voda z kohoutku by se měla převařit a odstavit asi jeden den. S úspěchem můžete použít pramenitou nebo destilovanou vodu.
Rostliny pěstované ve vodě vyžadují speciální hnojiva.

Nezapomeňte hnojivo desetkrát naředit, abyste nezničili kořeny. Výjimkou je hydrogel, protože již obsahuje cenné živiny.

Rostoucí v zemi

Šťastný bambus pěstovaný v půdě vyžaduje trochu jinou péči než ty pěstované ve vodě. Nejdůležitější je zajistit neustále vlhký substrát.

Lucky Bamoo, také známý jako "šťastný bambus", je oblíbená okrasná rostlina, která je často zaměňována s bambusem.-5

Jak správně připravit rostlinu na život v zemi:

Naplňte květináč zeminou pro dracénu, neboli úrodnou, humózní, lehkou zeminou. Na dno dáme vrstvu drenáže, která zabrání zahnívání kořenů.
Vzhledem k tomu, že půda by měla být vždy mírně vlhká, zalévejte rostlinu často, ale přiměřeně. Voda se samozřejmě destiluje, na jaře nebo převaří a pak se nechá usadit.
Při řezu zkracujeme pouze kořeny. Upravte výšku představce.

Co byste měli vědět o šťastném bambusu?

Číňané si tradičně vždy dávají šťastný bambus na počest čínského nového roku, který připadá na leden nebo únor jako pohyblivý svátek. Letos to bude 10. února. Pokud se Dracaena Sanderiana objevila i ve vašich domovech, vyplatí se znát symboliku každého počtu stonků.

Lucky Bamoo, také známý jako "šťastný bambus", je oblíbená okrasná rostlina, která je často zaměňována s bambusem.-6

Kompozice sestávající ze tří stonků přináší štěstí. 5 stonků poskytuje bohatství a 6 znamená zdraví rodiny. Podle čínské víry byste neměli pěstovat 4 stonky, protože toto číslo v jejich jazyce zní velmi podobně jako slovo „smrt“. Je vhodné vypěstovat až 21 stonků, takže přinesou všechny tři výhody: štěstí, bohatství a zdraví.