Před pár lety jsem požádal souseda na dači o řízky z černého rybízu. Na závěr se podělila o tipy, jak o ně správně pečovat, abyste později měli velkou úrodu rybízu. O dva roky později mé keře rybízu překypovaly ovocem. Řeknu vám, jak hnojit rybíz na jaře. získat v létě bohatou úrodu.

Rybíz vyžaduje nejen pravidelnou zálivku a prořezávání, ale také aplikaci hnojiv, která je stimulují k aktivnímu růstu a sklizni.
Hnojení rybízu je důležitým prvkem při jejich pěstování. Při správném krmení keřů si můžete vychutnat chuť šťavnatých bobulí. Je ale důležité aplikovat hnojiva ve vhodnou dobu.

Kdy začít s přihnojováním rybízu?

První dávka hnojiva by měla být aplikována brzy na jaře (a dokonce i v březnu), než keře začnou pučet. Rybíz v tomto období potřebuje především tři hlavní složky, a to dusík, fosfor a draslík . Hnojiva obsahující tyto prvky podporují zdravý růst rostlin. Kromě toho podporují intenzivní vývoj výhonků, listů a kořenového systému. Díky tomu se zvyšuje odolnost keřů vůči chorobám a škůdcům a to se následně odráží na výšce a kvalitě sklizně.

Keře rybízu lze krmit minerálními hnojivy, které lze nalézt v zahradních obchodech, a organickými hnojivy (například kompost nebo hnůj). Mnoho zahrádkářů také raději na jaře své keře přihnojuje síranem amonným, který obsahuje velké množství dusíku. Tento prvek je nezbytný pro vývoj nových výhonků. Můžete použít i přírodní hnojiva. Jsou levnější a ekologičtější než jejich chemické protějšky z obchodu a jejich účinnost prokázala řada zahrádkářů.

Přírodní hnojiva pro rybíz – slupky chleba a brambor

Loni můj rybíz přinesl bohatou úrodu. To vše proto, že je krmím přírodními hnojivy. První hnojivo je založeno na slupkách brambor .

Po oloupání brambor přilijeme ke slupce vodu a vaříme asi 15 minut. Po uplynutí této doby kapalinu přefiltruji, poté zchladím a následně naředím vodou v poměru 1:10. Keře rybízu zalévám tímto domácím hnojivem jednou za 3-4 týdny.

Dalším způsobem zkrmování rybízu na jaře je chlebové hnojivo . K jeho přípravě můžete použít čerstvý i prošlý chléb. Chleba vložím do kbelíku, zaliji teplou vodou, přikryji pokličkou a nechám celý týden na teplém místě. Poté stačí roztok scedit a zředit vodou v poměru 1:10.

Před několika lety jsem požádal svého souseda na venkově o řízky z černého rybízu. Nakonec se podělila o tipy, jak o ně správně pečovat, abyste později měli velkou úrodu rybízu.-2

Zalévání rybízu obilným hnojivem zajistí, že keře budou silné a zdravé a budou mít bohatou úrodu.