Existuje mnoho metod pro kontrolu škůdců v zahradě. Některé z nich jsou více či méně toxické pro životní prostředí. Pokud hledáte bezpečný přípravek pro vaše rostliny a zahradní půdu, vyzkoušejte parafínový olej ve spreji. Díky tomu se zbavíte mnoha běžných škůdců, kteří ohrožují vaše rostliny a plodiny.

Existuje mnoho metod pro kontrolu škůdců v zahradě. Některé z nich jsou více či méně toxické pro životní prostředí.

Hlavní účinnou složkou parafínového oleje ve spreji je parafín. Vyrábí se destilací oleje. Smíchá se s vodou, ethanolem a rozpustí se v terpentýnu a etheru. Neobsahuje síru a těžké kovy. Jedná se o stabilní látku.

Jak připravit sprej na bázi parafínového oleje?

Parafínový olej je k dostání na tržištích a v zahradních obchodech. Před použitím by se měl dobře naředit vodou, nejlépe dešťovou, aby vznikl 2% roztok. Dva litry oleje stačí na výrobu asi 100 litrů spreje.

Co můžete stříkat parafínovým olejem?

Sprej na bázi parafínového oleje vykazuje vysokou účinnost v boji proti škůdcům, jako jsou:

mšice,

svilušky,

medovice,
moučný brouk,
bavlník,
květ jabloň,
štítní červi.

Sprej také bojuje s larvami blanokřídlých, motýly a mouchy. Je účinný proti mnoha běžným zahradním škůdcům. Nejprve se doporučuje pro postřik ovocných stromů:

broskve, třešně, třešně, jabloně, hrušky, švestky.

Je také ideální pro ochranu jehličnatých stromů před škůdci, jako jsou
tisy,
smrky a
borovice.

Tento sprej také pomůže ochránit mnoho okrasných keřů ve vaší zahradě, ať už tasemnice nebo živé ploty.

Jak používat parafínový olej ve spreji?

Aby byl přípravek účinný, musíte dodržet doporučenou dobu trvání procedury. Nejlepší je provést ji brzy na jaře. Rostliny je lepší rosit v bezlisté fázi, třeba ve chvíli, kdy se objeví první poupata. Parafín může způsobit skvrny na listech. To ale nijak neovlivňuje zdraví rostliny, pouze to snižuje její atraktivitu.

Nejlepší počasí pro postřik je slunečný a bezvětrný den. Je dobré, když je venkovní teplota přes den nad 10-12 stupňů Celsia.

Roztok parafínového oleje a vody je nutné nalít do rozprašovače . Nejlepší je začít stříkat zevnitř rostliny, to znamená z výhonků a větví umístěných ve středu koruny. Poté byste měli přejít na výhonky umístěné výše a skončit s výhonky umístěnými níže.

Na všechny výhonky a prohlubně v kůře je třeba aplikovat sprej s parafínovým olejem . Je dobré, když roztok stéká z větví, protože se pak dostane do zimovišť škůdců a hnízd, kde se vajíčka nacházejí.