K používání domácích rostlinných kondicionérů je třeba přistupovat moudře. Sám je pravidelně používám. A mnoho z nich funguje. Jsou levnější a bezpečnější pro naše květiny a nejsou v žádném případě horší než protějšky z obchodu.

Internet je plný tipů a triků, jak pečovat o pokojové rostliny. Některé z nich jsou zcela oprávněné, některé jsou opakované mýty, které škodí nebo nepřinášejí žádné výsledky. Které fungují a které jsou pro rostliny nebezpečné?

Pokojové rostliny proti mléku

Často se můžete setkat s radami ohledně zalévání rostlin: místo vody použijte mléko. To není dobrý nápad z několika důvodů. Za prvé to může vést k tomu, že kořeny nebudou schopny získat správné množství vody z půdy.

Mimo ledničku se navíc mléko rychle kazí – jeho přidáním do půdy můžete rostliny vystavit škodlivým bakteriím a plísním a nepříjemným pachům vycházejícím z květináčů. Tento nápoj navíc obsahuje hodně vápníku, takže není vhodný pro rostliny preferující kyselý substrát, na který často zapomínáme.

K používání domácích rostlinných kondicionérů je třeba přistupovat moudře. Sám je pravidelně používám. A mnoho z nich funguje.

Stojí za to tento nápad vyzkoušet, ale v méně radikální verzi – například jednou za jeden až dva měsíce zalévejte rostliny vodou s přidáním malého množství mléka.

Bramborový vývar

Voda, která zbyde po uvaření brambor a jiné zeleniny, obsahuje cenné mikroelementy a škrob, proto se vyplatí s ní rostliny čas od času zalít. To stimuluje mikroorganismy obsažené v půdě. Má to ale jeden háček! Tato voda by neměla obsahovat sůl! Mnozí z nás si ale zeleninu bez přidání tohoto koření neumí představit.

K používání domácích rostlinných kondicionérů je třeba přistupovat moudře. Sám je pravidelně používám. A mnoho z nich funguje.-2

Cibule a česnek

Česnek a cibule se někdy doporučují jako prostředek proti škůdcům, kteří napadají rostliny. Zpravidla tato rada není tak špatná, horší je, když se dodržuje. Kousky této zeleniny nevkládejte do půdy v květináčích, časem začnou kazit a plesnivět, což může rostlinám také ublížit. Pro rostliny je mnohem výnosnější a bezpečnější připravit si z nich odvar.

Kávová sedlina pro hnojení rostlin

Kávovou sedlinu můžete přidat do kyselomilných rostlin, azalek nebo kapradin. Zbytky kofeinového nápoje obsahují mnoho cenných látek, které jsou nezbytné pro růst a vývoj rostlin. Kávová sedlina může být přidána přímo do substrátu a poté smíchána s vrchní vrstvou zeminy. Jedná se o přirozený a účinný způsob, jak obohatit půdu v ​​květináči. Důležité je ale kávovou sedlinu vysušit, což pomůže předcházet plísním.

K používání domácích rostlinných kondicionérů je třeba přistupovat moudře. Sám je pravidelně používám. A mnoho z nich funguje.-3

Případně si můžete připravit tekuté hnojivo. Do sklenice stačí nalít 1-2 lžičky. kávovou sedlinu a poté ji naplňte vodou. Poté byste měli počkat, až zrna nabobtnají. Nakonec směs jednoduše sceďte přes cedník a použijte k zalévání rostlin. Je však třeba si uvědomit, že ne všechny pokojové rostliny dobře reagují na kávovou sedlinu. Tento domácí kondicionér je vhodný pro rostliny, které preferují kyselejší prostředí.

Vaječná skořápka

Vaječné skořápky bohaté na vápník a další cenné minerály jsou považovány za prospěšné pro rostliny Bohužel v některých případech mohou rostlinám uškodit a omezit jejich růst. U kyselomilných rostlin, jako jsou azalky nebo kapradiny, je nejlepší nepoužívat vaječné skořápky. Když jsou přidány do půdy, zvyšují reakci půdy a mají za následek špatný růst, zhoršování stavu a větší náchylnost k chorobám.

K používání domácích rostlinných kondicionérů je třeba přistupovat moudře. Sám je pravidelně používám. A mnoho z nich funguje.-4

Majonéza a pivo pro lesk listů

Někteří lidé používají tyto produkty, aby dodali lesk, výživu a „ochranu“ před prachem. A to vlastně rostlinám škodí. Majonéza aplikovaná na rostliny ucpává průduchy nacházející se v listech, což jim ztěžuje dýchání a pocení. Navíc v teplých domácích podmínkách se majonéza rychle začne zhoršovat, což bude doprovázeno nepříjemným zápachem. Pivo se zase po zaschnutí přilepí na listy, což způsobí, že budou přitahovat prach jako magnet.

Co použít na lesk listů? Vyplatí se vyzkoušet vodu s trochou oleje. Listy lze potřít i vnitřkem banánové slupky.