Onehdy jsem vešel do jedné z kancelářských prostor a uviděl neobvyklou rostlinu. Tato drobná květina mě opravdu zaujala. Rostlina má tvar králičích uší.

Latinský název Monilaria obconica. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších sukulentů posledních let. Pochází z jižní Afriky, přesněji z oblasti Namaqualand, ale oblíbený je zejména v Japonsku. Místní se již mnoho let zaměřují na kawaii estetiku neboli lásku k roztomilým droboučkým předmětům. Monilaria obconica do tohoto trendu dokonale zapadá.

Sukulentní králík má velmi originální vzhled. Svěže zelené listy vyrůstají ze silných, dřevnatých výhonků. První tvoří kouli, v jejímž středu vyrůstají další dva listy, připomínající králičí uši. Z jednoho výhonku může vyrůst několik takových kuliček, ale ty zbývající jsou obvykle mnohem menší než první. Díky tomu to vypadá, že rostlina má malé nohy.

Monilaria se pro svou malou velikost doporučuje především pro domácí pěstování.

Jak pěstovat Monilaria obconicalus

Sukulentní králík patří do čeledi Aizoaceae, což jsou rostliny vyskytující se v suchých nebo polosuchých částech Afriky. Nejlépe se mu proto daří pěstovat na slunném místě s dostatkem proudění vzduchu. Kromě vhodného umístění je potřeba pamatovat i na vhodné podmínky.

Během vegetačního období, tedy růstu, by se teplota měla pohybovat mezi 20 až 25 stupni Celsia.
V klidové fázi je pro něj optimální teplota maximálně 15 stupňů Celsia. Proto se v zimě doporučuje přemístit sukulenty do chladnější místnosti.
Chcete-li ji pěstovat doma, měli byste Monilarii poskytnout půdu s podobnými vlastnostmi. Nejlepší je zahradní zemina smíchaná s hrubým pískem v poměru 3:1. Můžete ale použít i speciální směs pro sukulenty.

Onehdy jsem vešel do jedné z kancelářských prostor a uviděl neobvyklou rostlinu. Tato drobná květina mě opravdu zaujala. Rostlina má tvar králičích uší.-3

Zalévání

Zálivka by měla být mírná – v létě jednou za sedm dní a v zimě jednou za měsíc. Sukulent má schopnost ukládat vodu do svých listů, aby přežil sucho v poušti. Proto nemusíte „drobky“ zalévat příliš často. Tím také zabráníte hnilobě.

Rostlinu také není potřeba přihnojovat. V přírodních podmínkách má tento sukulent omezený přístup k minerálům, daří se mu i bez nich.

Převod

Sukulent neroste příliš rychle. Pokud se vejde do květináče, není třeba ji přesazovat. Čas od času se vyplatí substrát vyměnit, aby poskytl minerály nezbytné pro vývoj. Jak to udělat:

  • připravte hrnec s odtokem,
  • naplňte jeho dno vrstvou expandovaného jílu,
  • naplňte květináč vhodným substrátem, dodržujte vzdálenost 5 cm mezi zeminou a horním okrajem nádoby,
  • umístěte rostlinu dovnitř
  • zbývající prostor vyplňte jemným pískem a drcenými oblázky.

Chcete-li své sukulenty přesadit, počkejte do jara, kdy začne vegetační období. Díky tomu se rychle přizpůsobí novým podmínkám a bude se dále rozvíjet. Po přesazení rostliny v klidové fázi může zemřít.

Ořezávání

Jednoduše odřízněte část výhonku, poté jej vložte do vody nebo přímo do země a počkejte, až rostlina vyvine kořeny. I když je to riskantní metoda, někdy se stane, že řezaný výhonek hnije. Nejlepší způsob, jak získat novou rostlinu, je koupit semena.

Nemoci

Sukulenty jsou skupinou rostlin, které jsou zvláště citlivé na přemokření. Mnoho lidí je vydatně zalévá v domnění, že to urychlí jejich růst. Ve skutečnosti šťavnaté listy obsahují dostatek vody, aby pokryly všechny jejich potřeby. Zalévání příliš často nebo příliš velkým množstvím vody může snadno podpořit růst plísní.

Rostlina napadená patogeny začíná bolet. To se projevuje hnilobou výhonků, ztrátou listů a mizením kořenového balu.
V důsledku to vede ke smrti rostliny.
Když si ale všimnete prvních příznaků nemoci, může být na záchranu již pozdě. To je důvod, proč je tak důležité správně zalévat sukulenty.

Roztomilá dekorace interiéru

“Green Rabbit” je perfektní jako dekorace interiéru v moderním, minimalistickém nebo japonském stylu. Určitě se bude skvěle vyjímat v dekorativních květináčích. Nejlepší je ale umístit více exemplářů do jednoho květináče.

Onehdy jsem vešel do jedné z kancelářských prostor a uviděl neobvyklou rostlinu. Tato drobná květina mě opravdu zaujala. Rostlina má tvar králičích uší.-4
Onehdy jsem vešel do jedné z kancelářských prostor a uviděl neobvyklou rostlinu. Tato drobná květina mě opravdu zaujala. Rostlina má tvar králičích uší.-5

Díky malým rozměrům se vejde na každou polici, stůl, parapet nebo skříňku.