Velikonoce se blíží, a tak se sněhově bílé závěsy stávají naléhavou nutností. Jejich bílá barva rozzáří interiér a dodá eleganci.

Bohužel vše, co nám visí na oknech, je vystaveno mnoha faktorům – prachu, slunečnímu záření, smogu, kuchyňským výparům, cigaretovému kouři, díky čemuž záclony žloutnou a šednou. Každá hospodyňka má svá tajemství pro bělení záclon. Mám je taky.

Marseillské mýdlo používám na prádlo už mnoho let. Odmašťuje, bělí, má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Navíc je hypoalergenní. Ideální pro praní jemných tkanin, jako jsou záclony.

K vybělení záclon míchám s dalšími přísadami:

První metodou je jedlá soda a marseillské mýdlo

Do misky s vodou přidejte marseillské mýdlo a 5 stol. l. prášek do pečiva. V tomto roztoku namočte závěsy. Celé to zakryjte potravinářskou fólií a položte na slunce. Tím se aktivuje proces bělení záclon. Po dvou hodinách opláchněte a namočte na čtvrt hodiny do vody s marseillským mýdlem. Dále je třeba záclony opláchnout a vysušit.

Druhým způsobem je prášek do pečiva a marseillské mýdlo

Nejprve je potřeba záclony vyprat ve vodě s marseillským mýdlem, nejlépe ručně. Pokud používáte pračku, použijte jemné praní na nízkou teplotu. Poté je na dvě hodiny ponořte do horké vody s práškem do pečiva. Po opláchnutí je lze zavěsit.

Třetí metodou je Marseillské mýdlo a citron

Citron je známý pro své bělící vlastnosti. Do teplé vody přidejte vymačkanou citronovou šťávu a nechte půl hodiny působit. Poté záclony vyperte ve vodě s marseillským mýdlem.

Velikonoce se blíží, a tak se sněhově bílé závěsy stávají naléhavou nutností. Jejich bílá barva rozzáří interiér a dodá eleganci.-3

Někdy záclony ztrácejí svůj sněhově bílý vzhled, pokud dlouho leží ve skříni. Aby neztratily svou bělost, zabalím je do modrého papíru . Důležitou roli hraje i místo uložení – mělo by být tmavé a suché. Je lepší ji dát do prostorné skříně, koše nebo kartonové krabice.

Závěsy byste také měli čas od času otřít vlhkou houbou nebo ručníkem. To by mělo být provedeno zejména v případě, že jsou v rodině alergie.

Nejlepší je ale vyhnout se žloutnutí a šednutí záclon. Doporučuje se je prát až jednou za sezónu. Čím méně nečistot se na materiálu hromadí, tím snadněji se bude prát.