Měsíčky jsou neuvěřitelně krásné květiny. Dříve jsem si myslel, že existují pouze pro zdobení záhonů na chatách nebo předzahrádkách. Ale minulé léto jsem se dozvěděl, proč by na každém pozemku měly být světlé, slunečné květiny.

Výsadba a péče

Nenáročné letničky je vhodné vysévat do volné půdy po mrazech, ideálně v polovině dubna. Rostlina nesnáší nízké teploty.

Měli byste si v půdě připravit mělké rýhy, vzdálené od sebe asi 30 cm, protože měsíčky se rády šíří. První výhonky se obvykle objeví do týdne, ale vše závisí na povětrnostních podmínkách. Proto mnoho zahradníků zasévá květiny ve fázích, to znamená každé 2-3 týdny, počínaje dubnem a končí v červnu. Záhonek tak bude vždy pokryt nádherně kvetoucím kobercem!

Nejen pro krásu

Nejde ale jen o krásnou a intenzivní oranžovou barvu měsíčků. Jsou spolehlivým pomocníkem letního rezidenta! Faktem je, že rostlina má husté olistění a silný kořenový systém, to vše jí umožňuje udržet vlhkost a zabránit erozi půdy. Měsíčky také stimulují růst prospěšné mikroflóry a přitahují opylující hmyz.

Květiny díky své specifické a rozpoznatelné vůni odpuzují ze záhonů blechy, mšice a brouky, které škodí úrodě. Měsíčky výrazně snižují populaci válečků zelí a půdních háďátek.

Jak to funguje? Kořenové sekrety těchto rostlin přitahují háďátka, která pronikají do kořenů a tam odumírají, zbaveni podmínek pro další vývoj.

Měsíčky je užitečné zasadit vedle rajčat, zelí, mrkve a papriky. Květiny poskytnou přirozenou ochranu jahodám a keřům maliníku.

Nyní víte, proč zahradníci vysazují měsíčky na svých pozemcích. Dejte like a odběr, vaše podpora pro mě hodně znamená! Uvidíme se ❤️