Téměř každý z nás má v kuchyni nebo koupelně silné čisticí prostředky. Různá bělidla nebo látky obsahující čpavek jsou pro lidský organismus velmi nebezpečné a při nerozumném použití mohou způsobit nenapravitelné škody.

Tyto přípravky ale nemůžeme odmítnout, protože pomáhají bojovat se zdraví nebezpečnými mikroorganismy a čistí místnosti, kde se nacházíme.

Sepsala jsem si proto pro sebe seznam pravidel, která je třeba při užívání takových látek dodržovat a chci se o ně s vámi podělit.

Správné skladování

Prvním krokem je zamyslet se nad tím, jak a kde čistící prostředky skladujeme.

Dříve jsem mohl své koupelové výrobky pokládat na podlahu nebo do skříňky pod kuchyňským dřezem. Ale pak jsem si myslel, že je to velmi nebezpečné, protože… snadno tam vleze dítě nebo i kočka. Něco se může rozlít a dítě může produkt skutečně ochutnat. Při této myšlence jsem se otřásl a začal jsem hledat místo, kam sklenice umístit, aby to bylo bezpečné.

Koupil jsem nádoby s bezpečným zaklapávacím víkem a dal jsem tam všechny své domácí chemikálie. Tyto nádoby jsem pak dala do skříně v koupelně, kam by dítě nedosáhlo a kočka by se tam rozhodně nedostala.

Rovněž není třeba přelévat zbytky finančních prostředků do kontejnerů bez jmen. Pokud to přesto chcete udělat, tak si vezměte papír a napište, co se tam přesně nalije, papír zajistěte páskou. Pokud se jedná o velmi toxický produkt, napište slovo „Pozor!

Nebezpečné míchání

Během procesu čištění chceme dosáhnout maximálních výsledků a myslíme si: “Když smíchám jedno s druhým, efekt bude ještě lepší!”

Někdy je to ale naprosto nemožné. Například smícháním amoniaku a bělidla může vzniknout plynný chloramin, který je velmi škodlivý pro zdraví.

Také nemíchejte bělidlo a líh nebo ocet. V důsledku toho vzniká chloroform, jehož vdechnutí může způsobit otravu až ztrátu vědomí.

Proto, i když potřebujete odstranit velmi odolné skvrny, je lepší používat takové produkty samostatně.

Špatné poměry

Všechny obaly pracích prostředků obsahují doporučení k použití. Neignorujte je a nalijte přípravek „na oko“. Pokud použijete méně produktu, nemusí být dostatečně účinný, aby zabil skvrny. Stejný princip platí i obráceně. Můžete vylít hodně produktu, v důsledku toho se na površích vytvoří film, který se obtížně smývá, na kterém se shromažďují nečistoty.

Musíte také dávat pozor na teplotu vody. Některé produkty fungují efektivněji ve studené vodě, proto věnujte pozornost etiketě a doporučení výrobce.

Důkladné větrání

Tato rada se může zdát banální, ale přesto ji zmíním. Při práci s různými chemikáliemi nezapomeňte dům větrat, protože… I malé množství vdechování par může způsobit závratě.

Pokud je to možné, snažte se k čištění povrchů, kterých se často dotýkáte, používat spíše přírodní produkty. Na drobné skvrny dobře poslouží ocet, jedlá soda a kyselina citronová.

Zažili jste někdy nepříjemné situace související s nesprávným používáním domácí chemie?