Udržet si pořádek ve skutečnosti není vůbec těžké, zvláště když tyto návyky zaberou jen pár minut času.

Jak bez problémů udržet pořádek? Hlavní odpověď je zřejmá: nejprve se musíte zbavit všech nepotřebných věcí. Čím méně věcí máte, tím je váš domov uklizenější a organizovanější.

Zvyk 1. Třídit papírovou poštu. Každý den musíte kontrolovat dopisy a účtenky, třídit je a okamžitě je vracet na svá místa. Reklamní dopisy jsou umístěny v odpadovém papíru a účty a další důležité papíry jsou umístěny v samostatné složce.

Zvyk 2. Umyjte nádobí ihned po jídle. To ušetří čas: je snazší smýt čerstvé skvrny, než později seškrábat zaschlé.

Zvyk 3. Ustlání postele. Ustelte si postel hned po probuzení, vytvoříte tím pocit pořádku (i když není). A jakmile postel necháte rozloženou, prostor kolem ní bude vypadat nepořádně.

Udržet si pořádek ve skutečnosti není vůbec těžké, zvláště když tyto návyky zaberou jen pár minut času. Jak udržet pořádek bez potíží?-2

Zvyk 4. Odstraňte nepotřebné věci z otevřených ploch. Náhodně ponechané předměty (hrnek, časopisy, kniha, poznámkový blok, hřeben atd.) promění otevřené plochy v oblasti chaosu. Ale čisté a otevřené police, stolky, komody se stávají středem pořádku a nastolují náladu.
Každý večer dáváme věci zpět na své místo. Každá položka se musí vrátit do „domu“. Ráno pak nebudete muset nic dlouho hledat, zvláště když potřebujete spěchat.

Návyk 5. Děláme věci, které zaberou hned několik minut. Obecný nepořádek je obvykle výsledkem prokrastinace, kdy jednoduše odložíme pár jednoduchých úkolů a vše se nahromadí jako sněhová koule. Vynést odpadky, umýt pánev, vrátit dálkové ovládání a sluchátka na své místo, hodit věci do pračky – to jsou úkony, které zaberou méně než 2 minuty! A to má velmi dobrý vliv na celkové pořadí.

Návyk 6. Nepořádná místa ihned odstraňujeme. Zvláště pokud se jedná o malý prostor. Většinou se tam hromadí spousta věcí, které je třeba hned dát na svá místa nebo vyhodit do koše.
Všechny tyto věci obvykle nezaberou více než 30 minut denně. Ale jak užitečných těchto 30 minut bude!