Zbylou vodu po uvaření brambor většinou bez váhání vylijeme do dřezu. Zároveň ani nepřemýšlíme o tom, jaký cenný produkt je bramborový vývar. Budete překvapeni, kolik způsobů je možné použít. Podělím se o nejužitečnější z nich.

Péče o tělo

Bramborovou vodu využívaly k péči o nehty a pokožku rukou i naše babičky. Nic nám nebrání využít také jeho změkčujících vlastností.

Výživa rostlin

Pokud vaříte brambory v neosolené vodě, použijte ji jako květinové hnojivo. Draslík, hořčík, železo a fosfor stimulují růst kořenů a vývoj listů po celý rok. Toto hnojivo můžete aplikovat 2-3x měsíčně.

Čištění konvice

Naplňte konvici vývarem z brambor a nechte přes noc. Ráno slijte vodu spolu s vodním kamenem a konvici důkladně opláchněte.

Vraťte šperkům lesk

Bezpečná a účinná alternativa k brusivům, která mohou poškrábat drahý kov. Aby se vaše ozdoby leskly jako nové, stačí je nechat půl hodiny ve vodě, ve které jste vařili brambory. Poté opláchněte a osušte.

Základ pro různé pokrmy

Odvar můžete použít i bez odchodu z kuchyně. Bude výborným základem polévek a omáček. Důležité je, že nevyžadují zahušťování, protože bramborový škrob dodá pokrmu požadovanou konzistenci.

Zbylou vodu po uvaření brambor většinou bez váhání vylijeme do dřezu. Přitom ani nemyslíme na to, jaký cenný produkt je bramborový vývar.-3

Osvěžující tonikum

Vzhledem k vysokému obsahu škrobu ženy používají odvar jako pleťovou vodu. Tato tekutina omlazuje pokožku a snižuje počet jemných linek a vrásek.

Posílení vlasů

Bramborová voda je přírodní oplach, který vlasy posiluje, dodává jim sílu a lesk. Odvar obsahuje aminokyseliny a vitamíny skupiny B, zabraňují tvorbě lupů a řeší problém suché pokožky hlavy.

Zbylou vodu po uvaření brambor většinou bez váhání vylijeme do dřezu. Přitom ani nemyslíme na to, jaký cenný produkt je bramborový vývar.-4

Jak používáte bramborový vývar?