O tom, že plast škodí životnímu prostředí, se mluví po celém světě. Navíc se obtížně recykluje. Vím o tom už dlouho, takže vždy hledám alternativy ke všemu škodlivému. Dříve jsem vysazoval sazenice do plastových nádob a kelímků od jogurtu nebo zakysané smetany. Nedávno jsem k nim ale našla alternativu – citronovou kůru. Dají se z něj vyrobit ekologické a biologicky rozložitelné květináče, do kterých se sazenice vejdou.

Nyní podrobně popíšu, jak zasadit semínka do citronové kůry a jak můžete citrusovou kůru využít na zahradě.

Nejprve rozpůlím velký citron a dvě půlky vymačkám do sklenice. Poté z každé poloviny odstraním to, co zbylo z dužiny. Tyto duté skořápky poslouží jako hrnce.

Ve spodní části obou polovin vyvrtejte drenážní otvor a naplňte jej zeminou. Poté zasaďte semínka dle vlastního výběru, zasypte je zeminou a lehce zalijte.

Po zasazení semínek umístěte květináče s citronem na okenní parapet, abyste podpořili klíčení semen. Ke klíčení potřebují světlo.

Citronové kůry se tak vyhýbají používání plastových květináčů na sazenice a omezují tak odpad. Přirozené živiny v citronové kůře navíc pomáhají obohacovat půdu a podporují růst semen. Obsahuje hodně hořčíku, vápníku, draslíku a mnoho dalších minerálů.

K výrobě biologicky odbouratelných květináčů můžete také použít kůry pomerančů, grapefruitů nebo mandarinek.

Když se objeví první výhonky, můžete je přesadit do země nebo do terakotového květináče. Po přesazení byste skořápky citrusů neměli vyhazovat, je lepší je recyklovat a použít na zahradě například k obohacení kompostu.

  • K tomu jednoduše nakrájejte slupku na malé kousky a zahrabte je do půdy vaší zahrady.
  • Citrusovou kůru můžete také usušit a rozdrtit na prášek, poté smíchat s půdou.
  • Chcete-li rostlinu chránit před mšicemi, omotejte základnu pomerančovou kůrou.
  • Citronovou kůru lze také použít jako přírodní repelent, aby se hmyz a škůdci nedostali do rostlin, zejména mravenců. Chcete-li to provést, umístěte citronové kůry na místa, kde se mravenci obvykle shromažďují.

Jak se slupka rozkládá, uvolňuje dusík, což je živina nezbytná pro dobrý růst rostlin.

Jak používáte citronové kůry?