Fialky jsou zbožňovány pro své sametové květy a obrovskou rozmanitost tvarů a odstínů. Pokud se o ně správně staráte, kvetou po celý rok. Tyto okouzlující květiny jsou považovány za trochu vybíravé. Ve skutečnosti jsou poměrně snadné na pěstování, stačí dodržovat pár pravidel pro péči o ně.

Zalévání

Fialky milují vlhký vzduch. Nemohou však tolerovat, aby se voda dostala přímo do středu květináče. To může způsobit hnilobu listů.

Do samotného hrnce byste proto neměli přidávat příliš mnoho vody. Místo toho postavte vedle nebo pod hrnec nádobu s vodou.

Kupodivu tato kráska z horké Afriky netoleruje přímé sluneční světlo. Pod jejich vlivem se fialové listy spálí a rostlina začne vadnout. Proto je lepší jej umístit na severní, západní nebo východní stranu.

Různé odrůdy fialek vyžadují různé množství světla. Dávejte pozor na jejich listy, když je málo světla, roztahují se, a když je světla příliš, ohýbají se přes okraje květináče.

Optimální světlo a teplota

Fialky mohou dlouho a bohatě kvést při teplotách 20 stupňů. Nemají rádi extrémní horko a chlad.

Během zimních měsíců může být vyžadováno dodatečné osvětlení, aby se zajistilo, že kvetou.

Pokud listy začnou vypadat tmavé a tenké, rostlina pravděpodobně dostává příliš mnoho slunečního světla.

Hnojivo

Hnojení dostatkem živin jim pomůže bohatě kvést. Nejjednodušší je najít v prodeji speciální koncentrovaná hnojiva na fialky, například Bona Forte, a aplikovat je podle návodu.

Přidat popis

Hnojení draslíkem a manganem má pozitivní vliv na kvalitu kvetení a celkový zdravotní stav fialek. K tomu můžete použít přírodní hnojivo. Banán obsahuje velké množství živin, včetně draslíku, fosforu a manganu.

Musíte vzít čerstvou banánovou slupku a naplnit ji vodou. Necháme několik dní stát na teplém místě. Poté byste měli fialku lehce zalít teplou vodou a poté připraveným roztokem.

Jednou z častých chorob fialek je padlí. To může být způsobeno mnoha faktory, jako je nedostatečné osvětlení, vysoká vlhkost vzduchu v kombinaci s nízkými teplotami, přílišná blízkost nemocných rostlin, nadbytek dusíku a nedostatek draslíku v půdě.

Padlí lze porazit speciálními přípravky prodávanými v zahradnických obchodech. Ale můžete použít domácí metodu. 50 gramů mletého česneku stačí zalít dvěma litry vody. Poté nechte den louhovat, sceďte a postiženou rostlinu ošetřete.

Jedním z nejdůležitějších tipů je odstranění sušených květů. To stimuluje rostlinu k tvorbě nových pupenů.