Barvy jsou jednou z nejdůležitějších věcí při zařizování každé místnosti. Některé barvy vám pomohou uvolnit se a uvolnit se, jiné vás nabijí energií a motivují k akci. Jaké barvy jsou nejlepší do kuchyně? Zde je 5 barev, které budou vypadat skvěle ve vaší kuchyni.

1. Béžová kuchyně

Zajímavou vlastností béžové barvy je, že se v interiéru kombinuje s teplými i studenými tóny. Béžová je směs hnědé a bílé. Osvěžující odstín a zároveň velmi útulný. Nedominuje, ale dovoluje hrát první housle jiným, výraznějším barvám. Pro ně je béžová vynikajícím pozadím.

V psychologii barev béžová symbolizuje klid, pohodlí, eleganci, sofistikovanost a spolehlivost. Béžová je barva, které můžete důvěřovat, takže ji můžete bezpečně přidat do designu vaší kuchyně – například jako barvu na stěny nebo obklady nad pracovní deskou nebo jako barvu na čela nábytku.

Přidat popis
Přidat popis
Přidat popis

2. Bílá kuchyně

V psychologii barev je bílá barva neutrální. Bílá sama o sobě má schopnost neutralizovat ostatní barvy nebo je dostat do popředí. Výsledek do značné míry závisí na tom, jakou barvu zkombinujeme s bílou.

Bílá symbolizuje otevřenost, modernost a čistotu. Představuje začátky a ochotu začít něco nového. Bílá barva je navíc také symbolem míru, dokonalosti a důvěry.

Přidat popis

Bílá kuchyně je spojena především se skandinávským stylem. Bílá dokonale zapadá do minimalistického stylu a je vizuálním společníkem dřeva a černé. Se dřevem vytváří útulnou hřejivou kombinaci a s černou tvoří elegantní a nadčasový duet.

Přidat popis
Přidat popis
Přidat popis

3. Zelená kuchyně

Zelená, stejně jako ostatní barvy země, zlepšuje pohodu a pomáhá relaxovat. Proto se mezi rostlinami nebo při procházkách v lese cítíme tak dobře. Zelená je barvou růstu, obnovy, vnitřního klidu.

Tmavší odstíny zelené, například lahvově zelená, vypadají v kuchyni skvěle. Vzhledem k tomu, že zelená je studená barva, může působit „těžce“, proto by se měla použít například do kuchyňských spodních skříněk nebo obkladů nad pracovní deskou.

Přidat popis
Přidat popis
Přidat popis

4. Modrá kuchyně

Studie prokázaly, že modrá barva snižuje chuť k jídlu, ale to nám nebrání používat ji k dekoraci kuchyně. Jemná modrá nebo sytě tmavě modrá vnesou do prostoru kuchyně trochu klidu a harmonie.

Jelikož je modrá barva spíše studená, měla by se zjemnit a prohřát například kombinací se světlým dřevem, béžovou nebo bílou.

Přidat popis
Přidat popis
Přidat popis
Přidat popis

5. Žlutá kuchyně

Žlutá barva nám zlepšuje náladu a pomáhá nám soustředit se. Pobyt v místnostech, kde převládá žlutá barva, příznivě působí na mozek a pomáhá v boji proti únavě a dokonce i melancholii!

Přidat popis

Ideální barvou do kuchyně proto bude žlutá. Nejen, že oživí interiér, ale také zpříjemní vaření. Při zařizování žluté kuchyně je však třeba pamatovat na střídmost – žlutá je stále poměrně intenzivní barva, která ráda dominuje. Můžete se omezit na několik kusů nábytku této barvy nebo obložit stěnu nad pracovní deskou žlutými dlaždicemi.

Přidat popis
Přidat popis
Přidat popis
Přidat popis

6. Červená kuchyně

Červená barva zvyšuje chuť k jídlu a zároveň stimuluje a přitahuje pozornost. V interiéru by se měl používat s velkou opatrností a nepřehánět to s množstvím červené v kuchyni. Červená je velmi intenzivní barva a v přebytku dokáže přehlušit a dokonce způsobit silné negativní emoce! V kuchyni může působit jako akcentní barva.

Přidat popis
Přidat popis
Přidat popis
Přidat popis