Není nic více frustrujícího než náhodné poškrábání povrchu kusu nábytku. Nemusíte ho však hned vyhazovat, protože existuje mnoho rychlých a jednoduchých způsobů, jak povrch obnovit. Budu o tom mluvit v této publikaci.

Než začnete, musíte prozkoumat povrch, někdy může být škrábanec velmi hluboký nebo může být na dřevě tmel, což znamená, že škrábanec nedosáhl dřeva.

Existuje několik účinných způsobů, jak odstranit drobné škrábance na dřevěném nábytku. Většina z nich používá levné produkty, které má mnoho lidí doma:

Metoda 1: Bílý ocet a olivový olej

Bílý ocet obsahuje obvykle 5 % kyseliny octové a 95 % vody, takže funguje jako čisticí prostředek, ale také pomáhá odstraňovat drobné škrábance na dřevěných dílech. Olej také pomáhá dosáhnout požadovaného výsledku, protože se vsákne do exponovaných oblastí dřeva uvnitř škrábance. Vznikne tak tmavší barva, která ladí se zbytkem obložení a navíc chrání dřevo před vlhkostí.

V misce musíte smíchat 100 ml bílého octa s 200 ml olivového oleje a dobře promíchat. Poté byste měli do roztoku namočit měkký bavlněný hadřík a vyždímat z látky přebytečnou vlhkost.

Na poškozený dřevěný povrch naneste navlhčený hadr. Jemně krouživými pohyby třete poškrábané místo. Postup dokončíme otíráním hadříkem po směru zrna. Počkáme 2-3 minuty, než se olej vsákne do škrábanců. Vezměte čistý, suchý hadřík a setřete přebytečný produkt. Poté rozetřete podél zrn. Na povrchu by neměly zůstat žádné stopy. Tento postup lze několikrát opakovat, dokud nejsou patrné škrábance.

Metoda 2: vosková tužka

Pro hlubší škrábance použijte voskovou pastelku nebo tužku na nábytek. Ujistěte se, že na pracovní desce není prach a nečistoty, zejména kolem poškrábané oblasti. Pokud povrch není dokonalý, může být ovlivněna vazba mezi dřevem a voskem. Vyberte si barvu tužky, která odpovídá barvě povrchu dřeva, který opravujete.

Třete tužkou nahoru a dolů poškrábanou oblast, dokud se škrábanec nezaplní voskem.

Není nic víc frustrujícího než náhodné poškrábání povrchu kusu nábytku. Nemusíte ho však hned vyhazovat, protože existuje mnoho rychlých a jednoduchých způsobů, jak povrch obnovit.-3

Jemně seškrábněte přebytečný vosk z povrchu. Vezměte čistý bavlněný hadřík a vyleštěte voskovou náplň. Tento proces můžete opakovat několikrát.

Metoda 3: Minerální olej a pemza

Vytvořte pastu z minerálního oleje a pemzy. Vezměte trochu jemné ocelové vlny a naneste pastu na poškrábané místo. Dobře otřete vlhkým papírem a poté vyleštěte čistým suchým hadříkem.

Metoda 4: Kávová sedlina

Vychladlou kávovou sedlinu smíchejte s 60 ml teplé vody a 60 ml bílého octa a nechte alespoň hodinu uležet, poté naneste hadříkem na poškrábaný povrch. Směs nechte na škrábancích 10 minut a poté jemně setřete čistým hadříkem.

Není nic víc frustrujícího než náhodné poškrábání povrchu kusu nábytku. Nemusíte ho však hned vyhazovat, protože existuje mnoho rychlých a jednoduchých způsobů, jak povrch obnovit.-4