Téměř v každém domově můžete vidět květináče, protože vytvářejí útulnou atmosféru, zdobí interiér a také čistí vzduch a nasycují ho kyslíkem. Pro většinu lidí není péče o pokojové rostliny náročná, ale zde je potřeba pečlivě sledovat stav květináče a dělat to, co rostlina potřebuje.

Nedostatek zalévání

Matné a suché listy jsou první známkou toho, že nezaléváte správně. Listy také blednou během sezónní obnovy. Pokud však většinu času pozorujete žloutnutí a suchost zeleně, musíte zalévání přehodnotit. Pozor na stav půdy – příliš suchá půda svědčí o častějším zalévání květináče. Zde je však také důležité to nepřehánět, abyste nezpůsobili hnilobu kořenů.

Můžete také naléhavě zvlhčit koupelí. Naplňte kbelík 1/3 čisté vody o pokojové teplotě a postavte hrnec na 15 minut.

Nedostatek vlhkosti

Nemělo by se zanedbávat prostředí, ve kterém rostlina roste. Důležitým faktorem je zde vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat od 60 do 80 %. Pokud je váš vzduch příliš suchý, můžete listy čas od času postříkat nebo použít speciální zvlhčovače vzduchu. V chladném období neumísťujte květináče do blízkosti radiátorů nebo zdrojů tepla.

Přemokření

Listy, které jsou příliš světlé a deformované, mohou naznačovat hnilobu kořenů z nadměrné vlhkosti. Pak je lepší rostlinu umístit do květináče s otvory, kudy může vytékat přebytečná tekutina. Klidně také použijte drenážní otvory v květináči a dezinfikujte půdu dřevěným uhlím.

Otevřený prostor

Rostliny mají rády klidnou atmosféru, proto se nedoporučuje umisťovat květináče na místa, kde je průvan, změny teplot nebo proudění horkého či studeného vzduchu. Pokud je rostlina v takovém prostředí, její listy se stočí a mohou také zežloutnout.

Téměř v každé domácnosti můžete vidět květináče, protože vytvářejí útulnou atmosféru, zdobí interiér a také čistí vzduch a nasycují ho kyslíkem.-3

Nedostatek světla

Někdy můžete pozorovat, že se listy květináče natahují určitým směrem, a to obvykle ve směru zdroje světla, zejména okna. To vše znamená, že květináč je potřeba umístit na dobře osvětlené místo.

Výživa

Pokud je v půdě nedostatečné množství užitečných mikroelementů, rostlina zbledne, listy ztratí dužninu a mohou dokonce spadnout. Obvykle květináčům chybí běžné železo. Pro zlepšení situace zapíchněte do země několik hřebíků, pomůže to změnit složení půdy.

Pamatujte, že rostlina, jejíž listy zčernají, je ve stresu. Snaží se vám ukázat, že ve vaší péči je potřeba něco změnit. Nenechte své nočníky procházet stresovými situacemi, pak bude vše v pořádku!

Setkali jste se s těmito problémy?