Když uklízíme byt, často úplně zapomeneme setřít prach z větrací mřížky. Ucpaný a zaprášený průduch může vést ke špatné kvalitě vnitřního vzduchu a vážným zdravotním problémům. Pouze čistá mřížka účinně čistí vzduch v místnosti.

Zvláště důležité je udržovat větrací mřížky v kuchyni čisté. Kromě prachu a nečistot se kuchyňské rošty obalí lepkavou mastnotou, která vytváří bariéru bránící volné cirkulaci vzduchu. Může se také stát, že mastnota a nečistoty, které na mřížce zůstávají po dlouhou dobu, zcela zablokují ventilaci.

V důsledku toho může dojít k poruchám ve ventilačním systému a znečištěný vzduch půjde dovnitř domu, nikoli ven ventilačním potrubím.

Kromě toho může narušený systém cirkulace vzduchu přispívat k přetrvávajícímu dusnu a zatuchlému zápachu uvnitř. Špinavá větrací mřížka může v zimě způsobit zvýšenou kondenzaci vody na oknech nebo vypařování okenního skla.

Z dlouhodobého hlediska může ucpaný průduch v koupelně také znesnadnit únik vlhkosti z místnosti, což může v krajním případě vést k růstu plísní na stěně. Houby a plísně v interiéru jsou zdraví velmi nebezpečné.

Jak vyčistit větrací mřížku?

Pokud je to možné, vyjměte větrací otvor a důkladně jej vyčistěte pod tekoucí vodou s použitím jemného čisticího prostředku nebo vody a jedlé sody. Na silně znečištěné a mastné kuchyňské rošty je ideální prostředek na mytí nádobí, který účinně rozpouští mastné skvrny.

Větrací mřížku lze čistit i bez její demontáže. Tato metoda je užitečná, když je odstranění mřížky obtížné nebo nemožné. Nejprve byste měli vysát mřížku, nejlépe pomocí kartáčového nástavce.

Jakmile odstraníte největší chuchvalce prachu, namočte kuchyňský hadřík nebo houbu do vody a prostředku na mytí nádobí. Gril důkladně otřete vlhkým hadříkem.

Pokud se vám nedaří vyčistit rohy grilu houbou, zabalte nůž nebo dlouhé párátko do vlhkého hadříku nebo papírové utěrky a očistěte těžko dostupná místa.

A máte hotovo! Jednou měsíčně vyčistěte větrací mřížky ve vaší domácnosti.