Věděli jste, že úrovně znečišťujících látek uvnitř mohou být pětkrát vyšší než venku?

Prach pochází z různých zdrojů – odumřelé kožní buňky, zbytky jídla, vlákna tkanin, rozložený hmyz, částice kouře a další, včetně zbytků chemikálií z různých produktů pro domácnost a čisticích prostředků. To vše bohužel přispívá k alergiím a astmatu, ale i vážnějším chronickým onemocněním v závislosti na toxicitě prachu.

Moje nejmladší dcera má alergii, takže pravidelně uklízím a dodržuji těchto sedm tipů, aby byl můj domov čistší.

1. Pravidelně odstraňujte prach hadříkem z mikrovlákna

Utěrky z mikrovlákna lze použít pro jakýkoli úklid, od utírání prachu a vytírání podlah až po čištění kuchyně nebo čištění skla a dlaždic.

Vyplatí se také pořídit čistící hadřík s teleskopickou rukojetí, který vám pomůže dosáhnout na stropní ventilátory, police a žaluzie. Pomocí měkkého hadříku důkladně setřete prach z listů pokojových rostlin.

2. Pravidelně čistěte koberce a předložky

Koberce a koberce zadržují hodně nečistot. Mám doma hodně koberců, tak jsem si koupil výkonný vysavač a používám ho obden.

Koberec pravidelně protřepávejte nebo ho venku tepujte. Je také dobré investovat do mokrého vysavače nebo použít profesionální čištění koberců, pokud vám to rozpočet dovolí. Tento typ hloubkového čištění koberců by se měl provádět alespoň jednou ročně a možná každé tři měsíce, zvláště pokud máte domácí mazlíčky.

3. Investujte do čističky vzduchu

Čističe vzduchu nasávají vzduch kolem sebe, procházejí jej vysoce účinnými filtry, aby odstranily nečistoty a prach, a poté vzduch bez pevných částic recirkulují zpět do místnosti. Jedná se o jeden z nejlepších způsobů, jak se zbavit prachu, protože funguje na částice, které ani sami nevidíte.

4. Ujistěte se, že používáte podložku

Většina prachu a nečistot, které se hromadí v domě, pochází zvenčí. Může snadno proniknout do obytného prostoru. Rohož venku i uvnitř dveří vám umožní odstranit spoustu nečistot z bot před vstupem do domu. Rohože u dveří by se také měly pravidelně čistit.

Přidat popis

5. Koupat své mazlíčky alespoň jednou měsíčně

Mnoho rodin má čtyřnohého přítele, kterého musí každý den vzít ven na procházku. Po hraní venku se kousky odumřelé kůže a nečistot nalepí na srst vašeho mazlíčka a často skončí na podlaze, nábytku a podobně.

Aby se to vše nehromadilo v prach, doporučuje se koupat psa jednou za šest týdnů. Vše samozřejmě závisí na plemeni, aktivitě a času stráveném venku.

6. Filtry v domácnosti pravidelně měňte

Filtry v topných a klimatizačních jednotkách zachycují prach a nečistoty. Jejich pravidelnou výměnou odstraníte usazování prachu ve vaší domácnosti a pomůžete klimatizaci fungovat efektivněji.

Filtry by se měly měnit přibližně každé tři měsíce. Ačkoli některé levnější filtry mohou vyžadovat měsíční výměnu.

7. Perte si lůžkoviny týdně

Prostěradla a povlaky na přikrývky by se měly prát každý týden, aby se zabránilo usazování prachu. Samotnou přikrývku lze prát pouze párkrát do roka.

Přidat popis

A ano, i polštáře by se měly prát zhruba jednou za tři měsíce. Nejprve si ale přečtěte pokyny k péči, protože různé výplně polštářů vyžadují různou péči. Doporučuje se také měsíčně matraci vysávat, abyste se zbavili případných částic.

Jak často provádíte generální úklid?