Česnek je hojně používaná přísada ve slovanské a orientální kuchyni.
Je vynikajícím doplňkem k bramborám, omáčkám, polévkám a masům a jeho zdravotní přínosy jsou známé po celém světě. A v první řadě jedno z nejúčinnějších opatření k zajištění dostatečné imunity.

Aby však česnek dobře plnil svou roli, musí být správně skladován.
Pokud mu poskytneme vhodné podmínky, může přežít i do příští sezóny. V okamžiku, kdy česnek začne rašit, rychle ztrácí své nutriční vlastnosti a specifickou chuť, a proto se velmi snadno kazí.

Česnek začíná dozrávat v podmínkách vysoké vlhkosti a také proto, že obsahuje látky, které ovlivňují jeho krátkou trvanlivost. Z tohoto důvodu se vyplatí dbát na správné skladování česneku.

Starou lidovou metodou je opletení a zavěšení trsů na chladném a tmavém místě, obvykle na půdě nebo ve sklepě. Tímto způsobem lze česnek skladovat několik měsíců bez klíčení.

Kořeny

Čerstvý česnek má obvykle kořeny. I když nejsou moc vidět, mají velkou zásluhu na tom, jestli česnek raší nebo ne. Čerstvost a trvanlivost může prodloužit i zapálením kořenů česneku sirkami, zapalovačem nebo spálením na hořáku.

Česnek je hojně používaná přísada ve slovanské a orientální kuchyni. Je vynikajícím doplňkem k bramborám, omáčkám, polévkám a masu a jeho zdravotní přínosy jsou známé po celém světě.-3

Sůl

Připravte si třílitrovou zavařovací sklenici se šroubovacím uzávěrem nebo plastovou nádobu. Vrstvy soli střídejte se stroužky česneku a poté pevně přikryjte. To zajišťuje čerstvost česneku po dlouhou dobu, protože sůl absorbuje přebytečnou vlhkost z česneku.

Česnek je hojně používaná přísada ve slovanské a orientální kuchyni. Je vynikajícím doplňkem k bramborám, omáčkám, polévkám a masům a jeho zdravotní přínosy jsou známé po celém světě.-4

Místo soli můžete na zahrabání česneku použít popel, mouku nebo piliny. V každém případě nezapomeňte, že horní vrstva by neměla být silnější než 2 cm.

Parafín

Tento způsob získávání vlhkosti z česneku byl kdysi široce používán v obchodech s potravinami. Čerstvě sklizený česnek byl ponořen do roztaveného parafínu na 3-4 sekundy, poté byl přebytečný parafín ponechán odkapat. Díky této akci vydrželo dlouho čerstvé a rychle se nekazilo.