Předokenní rolety vyrobené z látky jsou neocenitelným doplňkem interiéru. Poskytují vynikající ochranu před nadměrným sluncem, plní i dekorativní funkci a znemožňují pohled dovnitř.

Jsou ale praktické? Bohužel se velmi rychle zašpiní, a když zanedbáme čištění, může se v nich objevit i houba a plísně. Jak čistit látkové rolety?

Žaluzie by se měly pravidelně čistit, ale je třeba je čistit opatrně, aby nedošlo k jejich poškození. Při zanedbání čištění mohou nečistoty proniknout tak hluboko, že jejich odstranění je extrémně obtížné nebo dokonce nemožné. Látkové rolety je nejlepší čistit, aniž byste je sundávali z okna.

Vyplatí se je alespoň jednou týdně vysát pomocí kartáčového nástavce, aby nedošlo k poškození materiálu.
Prach lze odstranit speciálním kartáčem, měkkým hadříkem nebo smetákem a v případě potřeby povrch otřít mírně navlhčeným (ale ne mokrým) hadříkem nebo houbou. Lze jej navlhčit v teplé vodě s přidaným saponátem. Je důležité, aby byl prací prostředek šetrný, aby rolety nebyly příliš mokré, protože přebytečná voda může materiál zdeformovat.

Jak odstranit skvrny z žaluzií?

K čištění skvrn na látkových roletách používám jemné saponáty zakoupené v obchodě, jako je mýdlo nebo prostředek na mytí nádobí. Jednoduše rozpustím mýdlo ve vodě, namočím do tohoto roztoku houbičku a pak skvrnu jemně setřu. K odstranění malých skvrn můžete použít i zubní kartáček. Žaluzie, které byly vyčištěny za mokra, by se měly nechat nějakou dobu schnout. Pokud na to zapomenete a srolujete je, může se u nich vytvořit plíseň.

Jak odstranit plíseň z žaluzií?

Nejčastěji používám roztok pracího prostředku, prostředku na mytí nádobí a teplé vody.

Jednu lžíci prášku smíchám s 1 lžící prostředku na mytí nádobí a 1 litrem vody. Na místo, kde se plíseň objevuje, nanesu trochu roztoku a otřu měkkou houbičkou nebo jemným hadříkem z mikrovlákna.

K čištění plísní a skvrn ze žaluzií můžete použít následující domácí prostředky:

  • roztok jedlé sody a vody – připravíme ho smícháním jedlé sody a vody v poměru 1:1,
  • roztok octa a vody – připravíme smícháním ingrediencí v poměru 1:1,
  • peroxid vodíku a ocet – připravte roztok smícháním ingrediencí v poměru 1:1 lze použít pouze na čištění světlých žaluzií;

Nejprve byste měli otestovat a nanést čisticí prostředek na malou plochu žaluzií a na nenápadné místo, abyste předešli případnému zabarvení materiálu a nutnosti výměny žaluzií za nové.