Nedávno jsem stál před otázkou koupě nové pračky, protože ta moje už vůbec nezvládá její funkce. Rozhodl jsem se to vzít velmi vážně a zjistit, která pračka je lepší.

Podívejme se na výhody a nevýhody dvou typů praček. Jedná se o stroj s předním a horním plněním.

Pračka s horním plněním

Liší se tím, že věci se nakládají shora a ne zepředu stroje. Na první pohled se může zdát, že je to jediný rozdíl mezi těmito dvěma typy strojů.

Ale pračky s horním plněním mají ve středu stroje míchadla, která pomáhají otáčet prádlo v bubnu. Zlepšují tedy kvalitu praní, ale takový moment může být nejen plusem, ale i mínusem, protože může ublížit jemným a tenkým látkám jako je hedvábí, tenká bavlna a podobně.

Existuje také názor, že stroje s horním plněním vyžadují více elektřiny a vody. Mají však jednodušší funkce a nemají různé další možnosti, takže mohou být cenově výhodnější.

Pojďme to shrnout: nejprve se podívejme na nevýhody a poté na pozitiva.

Nevýhody strojů s horním plněním

– Pokud jste malého vzrůstu, může být pro vás obtížné do něj vložit prádlo, protože jej musíte vkládat shora;

– V takových strojích se mohou hromadit plísně nebo plísně, protože se obtížněji větrají a na dně bubnu se může usazovat vlhkost;

– Takové stroje vyžadují více vody.

Nyní k pozitivním bodům:

– Zapomenuté prádlo můžete do bubnu takového stroje přidat jednoduchým zastavením stroje a otevřením zásobníku. Během tohoto procesu se nerozlije žádná voda.

– Cenově levnější.

– Snadné čištění a údržba.

– Díky přídavným rotujícím dílům myje věci efektivněji.

– Proces mytí je rychlejší.

Přední nakládací stroj

Nyní přejdeme ke známějším strojům s nakládáním věcí zepředu. Nemají míchadla pro silnější praní, takže jsou bezpečnější pro vaše jemné oblečení. Takové stroje mohou pojmout více prádla. Vyžadují méně vody a pracího prášku. Při praní v takové pračce je funkce odstřeďování a díky tomu oblečení vychází téměř suché.

Nedávno jsem stál před otázkou koupě nové pračky, protože ta moje už vůbec nezvládá její funkce.-3

Jaké jsou tedy nevýhody takového stroje?

– Často jsou mnohem dražší.

– U stroje s předním plněním není možné přidat prádlo uprostřed cyklu. Pokud buben otevřete, vyteče z něj voda, nebo budete muset zastavit provoz, odstředit a vypustit vodu a teprve poté přidat oblečení, což výrazně přidává na složitosti.

– Takové stroje je třeba pravidelně čistit.

– Pokud jste příliš vysocí, může se vám zdát nepohodlné do nich vkládat oblečení, protože si budete muset sednout nebo se hrbit.

Zde je krátký přehled o dvou typech praček.

Za sebe jsem se rozhodl zůstat u typu stroje, na který jsem byl již zvyklý. Jedná se o stroj s předním plněním. Stroje s horním plněním však často zabírají mnohem méně místa. Jsou kompaktnější. Klidně bych si takový stroj vzal na svou daču. Na základě logiky úspory místa je tento stroj výhodnější do malého bytu.

Jaký typ pračky máte nejraději a jakou jednotku nyní používáte?