Někdy si ani nevšimneme, kolik přebytků naše kuchyně ukládá. Často máme doma staré nádoby, víčka a hrnky, které jen zabírají místo, ale nikdo je nepoužívá.

Vyplatí se věnovat alespoň jeden den tomu, abyste se zbavili nepotřebných věcí, které zaplňují váš prostor.

V jednu chvíli jsem otevřela skříň a vypadla z ní hromada nějakých drátů, které tam manžel dal a zřejmě zapomněl. To byla poslední kapka a rozhodl jsem se pro razantní opatření. Nyní vám chci krok za krokem říci, jaké body byste měli při čištění zvážit.

Jiné než kuchyňské předměty

Myslím, jak jste již pochopili, že jsem okamžitě odstranil spadlé dráty z kuchyně. Za nimi byly nabíječky, nějaké květináče, staré svíčky a všechny ty drobnosti, které by v kuchyni neměly být. Nemusíte ji vyhazovat: můžete ji přesunout na vhodné místo nebo ji dát lidem, kteří ji budou používat.

Zpožděný

Další věcí byly „sto let staré“ sáčky cereálií a perníku, které už několik měsíců ležely ve skříni a nikdo je nepoužíval. Rozhodl jsem se je úplně vyhodit, abych neohrozil naše zdraví.

Nepoužité nádobí

Pak jsem začal přemýšlet o nádobí, které vůbec nepoužíváme. Kdysi dávno jsme si ho koupili z popudu nebo jsme ho dostali jako dárek. Ale mnoho let jsme se toho nedotkli. Vybral jsem takové věci a přidal talíře s odštípnutými okraji, pánve s připáleným dnem a hrnky s prasklinami. Vyhodil jsem nádobí ve špatném stavu a dal nové a čisté na reklamní weby a do chatovacích místností, kde dávají věci zdarma.

To mi pomohlo uvolnit spoustu místa v kuchyni.

Letáky a jednorázové nádobí

Často nám promotéři dají na ulici jídelní lístek, ze kterého si můžeme vybrat jídlo, které máme rádi, a objednat si ho v nedaleké kavárně. Necháme je v domnění, že by mohly být užitečné. Tyto letáky nám ale často jen ruší domov. A tak jsem posbíral všechny takové jídelní lístky a letáky, stejně jako jednorázové vidličky, hůlky a nádoby a vyhodil je.

Kuchyňské hadry

Mohou to být buď ručníky, nebo jen hadry. Samozřejmě není potřeba vyhazovat nové, ale ty, které jsou prodřené a mají skvrny, je vhodné odstranit z dohledu. Pokud vás opravdu mrzí zbavit se svých oblíbených utěrek, můžete je rozstříhat na hadry do kuchyně a po vypršení jejich životnosti v této roli je vyhoďte.

Prkénka na krájení

Stará prkénka jsou také ve velmi špatném stavu, ale necháváme si je do posledního. Tak se nám zaryjí do srdce! Rozhodl jsem se bojovat se svými závislostmi a vyhodil jsem zastaralou desku do koše.

Spotřebiče

Na první pohled velmi potřebné a důležité domácí spotřebiče mohou být v kuchyni také nadbytečné. Podívejte se pozorně na to, zda používáte kávovar nebo sušičku, která zabírá hodně místa. Možná byste takové vybavení měli dát do skříně a vyndat ho jen v případě potřeby. Nebo dokonce prodat nebo darovat, pokud nevidíte žádný potenciál pro použití.

Duplikáty

Z nějakého důvodu se některé položky v mé kuchyni opakovaly. Dva podobné džbány na vodu, dvě sady na výrobu korejské mrkve, dva cedníky atd. Sbíral jsem takové věci do krabice a dal je přátelům, kteří tyto předměty potřebovali.

Někdy si ani nevšimneme, kolik přebytků naše kuchyně ukládá. Často máme doma staré nádoby, víčka a hrnky, které jen zabírají místo, ale nikdo je nepoužívá.-3

Uvolnil jsem tak obrovskou část kuchyňského prostoru a dokonce se mi v něm lépe dýchalo.

Výhody takového čištění jsou:

– nyní, abyste dali něco, co nemusíte horečně hledat místo;

– nic vám nevypadne ze skříně;

– rychle najdete, co potřebujete.

Dobrý skutek můžete udělat i sdílením nepoužívaných věcí s ostatními lidmi.

Jaké další nepotřebné věci byste ze své kuchyně odstranili?