Ani zakoupená zemina není zárukou, že se v ní plíseň nikdy neobjeví. Výrobci dokážou špatně sušit rašelinu a to stačí na jeden den, aby se v květináči objevil bílý povlak. Dnes vám řeknu o základní metodě, která vám pomůže zbavit se plísní jednou provždy.

Ani zakoupená zemina není zárukou, že se v ní plíseň nikdy neobjeví.

Odkud se plíseň v půdě bere a jak ji rozeznat od vodního kamene?

Hlavním důvodem je přemokření. „Bažina“ na dně květináče je ideálním místem pro aktivní růst plísní. I když se všechna voda nevstřebala, přebytečná tekutina by měla protékat do pánve drenážními otvory.

Ani zakoupená zemina není zárukou, že se v ní nikdy neobjeví plíseň.-2

Houba se jeví jako bílý povlak. Ale někdy je tento plak zaměňován s vodním kamenem. Když se tvrdá voda odpaří, na listech ve skutečnosti zůstávají světlé matné skvrny. Rozdíl je v tom, že vodní kámen je tvrdý na dotek, zatímco plíseň je elastická, měkká a má štiplavý zápach.

Co dělat, když se v květináči objeví plíseň?

V první řadě je potřeba jednat rychle. Plíseň může infikovat veškerou půdu v ​​květináči během několika dní. Kvůli houbě se na povrchu tvoří hustá kůra, která zabraňuje normální výměně vzduchu, kořenový systém neabsorbuje živiny a oslabuje.

Nejprve tedy musíte odstranit vnější vrstvu půdy. Dále vyložte plech pečicím papírem a vysypte zbylou zeminu.

Ani zakoupená zemina není zárukou, že se v ní nikdy neobjeví plíseň.-3

Zapněte troubu. Za půl hodiny při teplotě 70-90 °C odumřou všechny spory plísní. Troubu byste neměli zahřívat na 100 °C a více, protože je důležité, aby se houba zničila a přežila většina prospěšné mikroflóry.

Květináč by měl být také sterilizován. Nejprve omyjte přípravkem s obsahem chlóru a poté plast zalijte vařící vodou. Keramický hrnec lze uchovávat v troubě, výborně snese vysoké teploty.

Tento jednoduchý life hack vám pomůže zbavit se škodlivých plísní a vrátí vašim rostlinám krásný a zdravý vzhled 🌺