Okurky se pěstují v každé domácí zahradě a letní chatě. Někdy ale plody hnijí a usychají přímo na keřích. Pokud se vzdáte, nejen že se sníží výnos, ale rostlina může úplně zemřít. Nejprve musíte pečlivě prozkoumat stonky a listy okurek a poté připravit „první pomoc“.

Proč okurky hnijí a vysychají?

Nejčastěji se příčina skrývá v houbových onemocněních. Můžete mít podezření na problém, pokud jsou listy okurky pokryty tmavými, žlutými nebo bělavými skvrnami. Například na zadní straně listu se objevují známky padlí v podobě bílého povlaku. Antraknóza postihuje všechny části rostliny, tvoří se červenohnědé skvrny, zasychají stonky, listy a plody.

Někteří hmyzí škůdci mohou také ničit plodiny:

  • Spider roztoč. Živí se rostlinnou šťávou a spřádá listy do tenkých sítí.
  • Whitefly. Škůdce se rychle množí a vysává šťávu z okurek, čímž je oslabuje.

Nastříkejte, abyste zachránili okurky

Místo toho, abyste běželi do obchodu pro insekticidy a další „chemikálie“, stačí otevřít lednici. Připravte si účinný sprej na bázi mléka. V ideálním případě by to měl být nepasterizovaný produkt.

Okurky se pěstují v každé domácí zahradě a letní chatě. Někdy ale plody hnijí a usychají přímo na keřích. Pokud se vzdáte, nejen že se sníží sklizeň, ale rostlina může úplně zemřít.-3

Je potřeba ho ředit vodou v poměru 1:2 a stříkat na rostliny ráno a večer. Ingredience obsažené v mléce rychle odpudí nezvané hosty a zároveň napraví napáchané škody.

Další spolehlivá domácí metoda

Druhý domácí sprej je vyrobený z česneku. Stačí 25 g česneku nalít do litru vody. Počkáme 15 minut, tekutinu pravidelně mícháme a výsledný nálev na závěr zředíme vodou (poměr 1:1). Chcete-li se zbavit roztočů a molic, pravidelně stříkejte okurky. Česnekový sprej lze použít i na jiné zahradní plodiny.

Okurky se pěstují v každé domácí zahradě a letní chatě. Někdy ale plody hnijí a usychají přímo na keřích. Pokud se vzdáte, nejenže se sníží sklizeň, ale rostlina může úplně zemřít.-4

Tyto jednoduché recepty vám pomohou ochránit vaši sklizeň a ještě ji zvýšit! Lajkujte, zanechte komentáře, váš názor je pro mě důležitý ❤️‍